شرکت مهندسی شهران سازه آفاق
شرکت حقوقی طراحی و نظارت شهران سازه آفاق

فنگ‌‌شویی رنگ‌ها
استفاده از فنگ‌شویی در انتخاب رنگ‌های بکار رفته در خانه می‌تواند بسیار مفید باشد. همه‌ی ما عاشق رنگ‌ها هستیم. در فنگشویی رنگ شما با استفاده از رنگ مناسب می‌توانید هارمونی و توازن را به خانه خود بیاورید.

در فنگ‌شویی هر رنگ تجلی‌گر یکی از عناصر فنگشویی است. آتش، زمین، فلز، آب و چوب. هرکدام از این پنج عنصر باید در محل به خصوصی از خانه شما قرار گیرد. رنگ‌های فنگشویی را بر اساس انرژی که می‌خواهید در محیط داشته باشید انتخاب کنید و آن را برای رنگ  دیوارها، اثرهای هنری، عکس و مابقی وسایل تزئین خانه استفاده کنید.

نقشه انرژی خانه

هر یک از رنگ‌ها مناسب مناطق خاصی از خانه هستند. در زیر نقشه انرژی خانه آورده شده است.

-- (Copy).jpg


رنگ‌های عنصر آتش

عنصر آتش دارای انرژی بسیار زیادی است. استفاده از عنصر آتش در خانه و محل کارتان ، انرژی حمایتگر را به همراه دارد و باعث می‌شود در کار خود موفق و شناخته‌شده شوید. آتش عنصر غالب شمال نقشه‌ی انرژی خانه  و محل کار شماست. شمال و جنوب نقشه انرژی محل زندگی شما می‌توانند از این عنصر بهره ببرند. رنگ‌های عنصر آتش شامل قرمز، نارنجی، بنفش، صورتی و زرد پررنگ می‌شود.

رنگ قرمز قوی‌ترین رنگ عنصر آتش است و شادی و هیجان را به همراه دارد. قرمز در چین نماد شانس و شادی، در هند رنگ ازدواج و در غرب نماد عشق و شجاعت است.
قرمز نیز در فنگ شویی برای آشپزخانه توصیه شده است. اما استفاده بیش از حد این رنگ در آشپزخانه ایجاد عدم تعادل می کند. این رنگ را در تن های کم رنگ در تمام اتاق ها می توانید استفاده کنید. بیشتر سعی کنید رنگ قرمز را به عنوان رنگ حاشیه به کار ببرید.

attractive-antique-red-distressed-kitchen-cabinets-and-painting-and-distressing-kitchen-cabinets-with-manufactured-kitchen-cabinets-805x603 (Copy).jpg


kitchen-cabinets-modern-red-003a-s1928560-curved-peninsula-seating (Copy).jpg


red-kitchen-paint_4x3.jpg.rend.hgtvcom.1280.960 (Copy).jpg


EN_00185066 (Copy).jpg


dpburgos-contemporary-living-rooms4x3lg (Copy).jpg


رنگ صورتی، رنگ جهانی عشق است و شما می‌توانید در تمام خانه‌ی خود از اتاق‌خواب گرفته تا اتاق شستشو از این رنگ استفاده کرد. صورتی در ترکیب با نارنجی می‌تواند بسیار مناسب برای انتخاب‌های جسورانه و خلاقانه در نقاط مختلف خانه باشد. صورتی در کنار رنگ سبز نیز انرژی عنصر آتش و چوب را در کنار هم می‌آورد.

Glamorous-living-room-brings-Pantone-Color-of-the-Year-2016 (Copy).jpg

pink-and-aqua-living-room-combination (Copy).jpg

رنگ بنفش، در استفاده از رنگ بنفش بهتر است از طیف رنگ‌های روشن آن مثل یاسی  انتخاب کنید. استفاده از مبلمان و وسایل بزرگ بارنگ بنفش پررنگ توصیه نمی‌شود.


6084fc557ce7f8c81ac34254c3867033 (Copy).jpg

22baebdab832629380d0ca5c102533a7 (Copy).jpg

c1d0404bac750adcbf49abf7f7b5fd4a--watercolor-walls-watercolors (Copy).jpg

7-colors-yellow-purple (Copy).jpg

purple-color-for-living-room-to-create-an-attractive-guest-by-using-nippon-paint_small-space-living-room_beautiful-bedrooms-designer-house-interior-decorating-pictures-bedroom-ho (Copy).jpg

faf1a0b61eb9118edbb7ef12531a0093 (Copy).jpg

928917_793037467455640_1383391724_n (Copy).jpg


purple-gray-color-combination-interior-design-decor-2 (Copy).jpg

رنگ زرد‌‌، رنگ آفتاب، تغذیه، شادی و رنگ عنصر آتش. رنگ زرد باعث ایجاد احساس شادی و سرخوشی می‌شود و انرژی مثبت را در هر خانه و یا حتی محل کار جاری می‌کند. همچنین رنگ زرد حس صمیمیت و خوشامدگویی را در آشپزخانه، پذیرایی و اتاق  کودک به بیننده القا می‌کند. طیف رنگی زرد از رنگ گل آفتابگردان گرفته تا زرد کم‌رنگ می‌توانند یکی از گزینه‌های شما برای دکوراسیون خانه باشد.

interior-design-with-colors-yellow-bright-white-lemon-pattern (Copy).jpg

5bb3470aea37e69e4e76b133d1cabd4a (Copy).jpg

انتخاب رنگ زرد بهترین انتخاب برای اتاق کودک، آشپزخانه، سالن پذیرایی و اتاق کار است. شما از رنگ نارنجی نیز می‌توانید به‌جای زرد استفاده کنید. زیرا هر دو تجلی‌گر عنصر آتش فنگ‌شویی هستند. در اتاق‌های تاریک که نور کمی دارند با استفاده از دکوراسیون زردرنگ این کمبود نور را جبران کنید و روشنایی و گرمای خورشید را به خانه بیاورید.


7-colors-yellow-grey-1 (Copy).jpg

زرد یکی دیگر از رنگ های معروف در فنگ شویی برای آشپزخانه است. زرد یک فضای شاد و بشاش برای شما و خانواده شما ایجاد می کند تا از غذاهای خود لذت ببرید. در میان تن های زرد رنگ زرد روشن و زرد طلایی را انتخاب کنید چون آرامبخش هستند. سعی کنید رنگ های جیغ که باعث ایجاد اضطراب می شوند به کار نبرید.

o-YELLOW-AND-GREY-DECOR-facebook (Copy).jpg


zheltyiy-tsvet-v-interere-gostinoy1 (Copy).jpg


رنگ طلایی نیز ازآنجایی‌که رنگ پول و طلاست در فنگ‌شویی بسیار پرطرفدار است. زرد و طلایی هر دو تجلی‌گر انرژی خورشید است که انرژی و زندگی را به ارمغان می‌آورد. محققان معتقدند زرد اعتمادبه‌نفس را بالا می‌برد و باعث افزایش سلامت افراد می‌شود. این موضوع شامل طیف رنگی زرد و طلایی می‌شود.

--_006 (Copy).jpg

رنگ‌های عنصر زمین

استفاده از رنگ‌های عنصر زمین ثبات، تغذیه، آرامش و حمایت از تمام روابط عاطفی را به محل کار و زندگی شما می‌آورد. استفاده از این رنگ‌ها برای حفظ سلامتی و توازن درونی نیز واجب است. زمین عنصر اصلی شمال شرقی و جنوب غربی نقشه‌ی انرژی است. همچنین در مرکز خانه و محل کار نیز می‌توانید از این رنگ‌ها استفاده کنید.رنگ‌های عنصر زمین شامل زرد کمرنگ، بژ، ماسه‌ای و خاکی است.

--_005 (Copy).jpgرنگ‌های عنصر فلز

رنگ‌های این عنصر، تمرکز و بهره‌وری را به ارمغان می‌آورد. استفاده درست از این رنگ‌ها باعث ثبوت، آرامش و وضوح می‌‌شود و عوامل عدم تمرکز را از بین می‌برد.عنصر زمین عنصر اصلی غرب و شمال غربی نقشه انرژی محل کار و زندگی شماست. این رنگ‌ها شامل خاکستری و سفید می‌شود.

رنگ سفیدرنگ پاکیزگی  و خلوص است. انرژی رنگ سفید، آرامش، پاکی و تازگی است. سفیدرنگ آغاز و پایان است. سفید با تمام‌رنگ‌ها تناسب و هماهنگی دارد و می‌توان از آن برای بالا بردن انرژی محل‌های مختلف استفاده کرد.

رنگ خاکستری مناسب مناطق غربی(خلاقیت و کودکان)، شمال غربی و شمال است. رنگ خاکستری نقره‌ای گزینه‌ای مناسب برای سالن پذیرایی و اتاق کار است. سعی کنید از خاکستری برای وسایل و مبلمان بزرگ در فنگشویی اتاق خواب و اتاق کودکان استفاده نکنید.

--_003 (Copy).jpg


رنگ‌های عنصر آب

استفاده از رنگ‌های این عنصر آرامش، راحتی و تازگی را به همراه دارد. آب از گذشته نماد فراوانی است. همچنین آب جاذب ثروت است. آب عنصر شمال نقشه انرژی است. رنگ‎های عنصر آب شامل آبی و مشکی می‌شود.

رنگ ابی آرامش و صلح را به همراه حس تمرکز و التیام را به ارمغان می‌آورد. آبی‌رنگ مناسبی برای مناطق شرقی، جنوب شرقی و شمال است. رنگ آبی برای اتاق کار و اتاق مطالعه کودکان به‌خصوص برای رنگ سقف بسیار مناسب است. زیرا همانند قرار گرفتن بر آسمان آبی است. آبی روشن رنگ هماهنگی و رشد است درحالی‌که آبی تیره‌رنگ آرامش، دانش و متانت است. بهتر است کمی عناصر آبی تیره را به اتاق‌خواب خود برای خواب بهتر اضافه کنید. آبی تیره باید کمتر برای مناطق جنوبی و غربی خانه و محل کار و بیشتر برای مناطق شمالی، شرقی و جنوب شرقی استفاده شود. یکی از بهترین ترکیبات رنگ در فنگشویی آبی و سفید است این ترکیب انرژی آسمان صاف و شروعی تازه را به همراه دارد.

Beautiful-Blue-White-Bedroom-Interior-Theme (Copy).jpg


Blue-Color-Interior-2 (Copy).jpg

Blue-interior (Copy).jpg


رنگ آبی بهترین رنگ برای خانواده هایی است که می خواهند وزن کم کنند زیرا اشتها را کم می کند. آبی یک حس آسمانی دارد که می تواند فضاهای شلوغ را آرام کند. این رنگ را به مقدار کم به کار ببرید. استفاده بیش از حد از این رنگ زیبایی غذاها را کم می کند.

 سبزآبی رنگی کلاسیک و بسیار زیباست که در دکوراسیون داخلی می توان از آن در قالب رنگ دیوارها و مبلمان استفاده کرد.

رنگ سبزآبی همانطور که از نامش پیداست، از ترکیب آبی و سبز پدید می آید. با افزودن مقداری سفید به این ترکیب، تناژی روشن تر و با افزودن طوسی، تناژی خنثی و یا تیره تر به وجود می آید. سبزآبی در روشن ترین حالتش که اندکی ته مایه زرد نیز دارد، جلوه ای بسیار نزدیک به رنگ فیروزه ای پیدا می کند و در نتیجه رنگی آرام و آرامش بخش محسوب می شود. سبزآبی به طور قطع رنگی است که تداعی کننده آبی نیلگون اقیانوس های پهناور و حال و هوای استوایی است. اما از طرف دیگر می توان سبزآبی را به خصوص در تناژی آرام یا طوسی تر به عنوان یکی از محبوب ترین و مناسب ترین رنگ ها برای سبک مدرن نیز شناخت.
 رنگ آمیزی یکی از دیوارها با رنگ سبزآبی به عنوان دیوار کانونی محیط، بی آنکه بیش از حد تند و روشن به نظر آید، جلوه ای شاد و زنده به دکوراسیون شما می افزاید و این ایده بسیار خوبی برای دکوراسیون یک فضای مدرن است.
 اگر به دنبال ترکیبی شیک و باشکوه هستید، ترکیب سبزآبی و آبی اقیانوسی بی شک یکی از بهترین و منحصر به فردترین ترکیب های رنگی شیک محسوب می شود.
 سبزآبی در کنار طوسی و آبی – طوسی، نیز هارمونی آرام و زیبایی پدیدار می کند به خصوص اگر ترکیب سبزآبی، درون خود نیز مقدار قابل توجهی طوسی داشته باشد.
 با نصب آینه ای با قاب طلایی روی دیواری به رنگ سبزآبی، منظره جذابی در دکوراسیون خود خلق کنید.
 یک کاناپه به رنگ سبزآبی در کنار رنگ چاشنی قرمز مایل به قهوه ای، جلوه ای هماهنگ، زیبا و سرشار از آرامش خلق می کند.
 یک ایده غیرمنتظره برای استفاده از سبزآبی در دکوراسیونی با رنگ اصلی سفید، رنگ آمیزی سقف با رنگ سبزآبی است. با این ایده به صورت غیرمنتظره و جالبی، حال و هوای دکوراسیون سفید محیط را متحول و آن را زنده و بانشاط کنید.
 رنگ سبزآبی زمانی که مقدار رنگ آبی آن نسبت به سبز بیشتر باشد و اندکی هم ته مایه طوسی در آن دیده شود. به زیبایی با رنگ صورتی و چاشنی های طلایی همنشین می شود.
 تنها می توان با تعدادی اکسسوری به رنگ سبزآبی سیر، به یک دکوراسیون خنثی و آرام، جانی تازه بخشید و جذابیت بصری آن را چند برابر کرد. این ایده به خصوص در صورت وجود تناژهایی از بژ – طلایی در دکوراسیون، به مراتب زیباتر و جذاب تر جلوه خواهد کرد.

Relax-Turchese (Copy).jpg

blue-green-living-room-colors-2 (Copy).jpg

turquesa-5-620_8601949634173913112 (Copy).jpg

wall-color-into-turquoise-wall-design-soft-pillow (Copy).jpgرنگ مشکی، این رنگ قدرت و حمایت را به همراه دارد. استفاده از رنگ مشکی در هر جا عمق، قدرت و هویت را به محیط می‌بخشد. باید توجه کنید که از رنگ مشکی برای وسایل و مبلمان بزرگ استفاده نکنید. از این رنگ برای اتاق کودکان، آشپزخانه و ورودی اصلی استفاده نکنید. مشکی حس ثبوت را در بیننده ایجاد می‌کند. سعی کنید از این رنگ  برای وسایل بالاتر از ارتفاع چشم استفاده نکنید.استفاده از رنگ مشکی می‌تواند در عکس‌های سیاه‌وسفید با قاب مشکی و آینه با قاب مشکی باشد. شما می‌توانید در مناطق شمال، شرق و جنوب شرقی از این رنگ استفاده کنید. دقت کنید که در مناطق جنوبی از مشکی استفاده نکنید.


--_004 (Copy).jpg


رنگ‌های عنصر چوب

باشکوه و شفابخش، استفاده از رنگ‌های عنصر چوب سلامتی، زنده‌دلی و رشد را به همراه دارد. چوب نیز نماد فراوانی است و ثروت و مکنت را به ارمغان می‌آورد. عنصر چوب برای شرق و جنوب شرقی نقشه انرژی محل زندگی و کار مناسب است. رنگ‌های عنصر چوب شامل قهوه‌ای و سبز است.

رنگ قهوه‌ای در سال‌های اخیر در فنگشویی بسیار محبوب شده است. قهوه‌ای تجلی‌گر شکلات، قهوه و چوب ماهون است. بهترین مناطق برای این رنگ شرق، جنوب و جنوب شرقی است. این رنگ انتخاب خوبی برای ورودی اصلی، آشپزخانه و دیوار اصلی اتاق‌خواب و یا سالن پذیرایی است. از قهوه‌ای برای اتاق کودکان استفاده نکنید.

استفاده زیاد از رنگ قهوه‌ای ممکن باعث از بین رفتن انگیزه برای پیشرفت در زندگی شود بنابراین بهتر است قهوه‌ای را با سایر رنگ‌ها ترکیب کنید. استفاده از رنگ قهوه‌ای شکلاتی با فیروزه‌ای یکی از محبوب‌ترین ترکیب رنگ‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی است. علت این محبوبیت ترکیب انرژی چوب (قهوه‌ای) و انرژی آب (آبی) است یکی عنصر مغذی و دیگری حامی رشد آن.

رنگ سبز

یکی دیگر از رنگ ها سبز است و همانطور که فنگ شویی می گوید اشتها را بالا می برد.سبز ملایم استفاده کنید تا فضای آرامبخشی ایجاد کنید.
سبز رنگ زایش و تازگی است. رنگ سبز تأثیرات شفابخش را از طبیعت به همراه داشته و باعث افزایش سلامتی و توازن بدن می‌شود. زمانی که از رنگ سبز استفاده می‌کنید سعی کنید از ۳ نوع رنگ سبز متفاوت استفاده کنید تا از انرژی و اثر آن حداکثر بهره را ببرید.
برای افزودن این رنگ به آشپزخانه می توانید گل و گیاه طبیعی نیز به کار ببرید.گیاهان علاوه بر زیبایی و توازنی که در محیط ایجاد می‌کنند هوای داخل خانه را نیز تصفیه می‌کنند.


--_002 (Copy).jpg

blue-green-colors-gray-color-combination-2 (Copy).jpg

1 (Copy).jpg

The-interior-in-the-green-and-light-blue-color-980x704 (Copy).jpg

رنگ‌ها را به محیط زندگی و کار خود بیاورید. رنگ نور است  و نور باعث رشد و تغذیه جسم و روح خواهد بود.

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic