شرکت مهندسی شهران سازه آفاق
شرکت حقوقی طراحی و نظارت شهران سازه آفاق

آسانسور قایق ها در اسکاتلند +تصاویر

falkirk-wheel_1 (Copy).jpg

چرخ فالکریک (فالکریک ویل – Falkirk Wheel) نام آسانسور دریایی در اسکاتلند است که برای انتقال دو کشتی بین دو کانال استفاده می‌شود.
چرخ فالکریک تنها آسانسور قایق‌ها در جهان است که برای مرتبط کردن دو کانال فورث اند کلاید و یونیون در اسکاتلند استفاده می‌شود. این آسانسور یک سازه مکانیکی عظیم و باشکوه است که با آخرین ترفندها و روش‌های مهندسی ساخته شده است. به طوری که از این سازه به عنوان نقطه عطفی برای مهندسی اسکاتلند یاد می‌شود.

چرخ فالکریک نام آسانسور دریایی در اسکاتلند است که برای انتقال دو کشتی بین دو کانال استفاده می‌شود1200px-FalkirkWheelSide_2004_SeanMcClean_(jha&…

فالکریک ویل سازه‌ای باشکوه است که با پیشرفته‌ ترین روش‌های مهندسی ساخته شده است


153131-falkirk-wheel-1 (Copy).jpg

153158-falkirk-wheel-2 (Copy).jpg

کانال فورت اند کلایت که سال ۱۷۷۷ طراحی شده و بین بندرهای گرنگموت و فالکریک قرار داشت، راه ارتباطی میان گلاسکو به غرب اسکاتلند بود. کانال یونیون نیز بین فالکریک و ادین برا در اسکاتلند سال ۱۸۲۲ پایان یافت. با توجه به تفاوت ارتفاع حدود ۲۵ متری دو کانال فورث اند کلاید و یونیون، قبل از ساختن چرخ فالکریک، دو کانال اشاره شده توسط قفل‌هایی به یکدیگر متصل می‌شدند. اما بعدها برای راحت‌تر کردن راه ارتباطی این دو کانال، مهندسین به فکر طراحی این آسانسور مخصوص قایق‌ها شدند تا قایق‌ها با دردسر کمتری و به راحتی بتوانند بین دو کانال جابجا شوند.

نحوه کار فالکریک ویل به این‌گونه است که قایق‌ها به محفظه‌هایی که شبیه به وان‌های بزرگ و پر آب هستند وارد می‌شوند. سپس این محفظه‌ها قفل شده و بازوهای سازه شروع به چرخیدن می‌کنند تا قایق‌ها به ارتفاع مورد نظر برسند. پس از آن نیز قایق‌ها به حرکت خود ادامه داده و کانال دیگر منتقل می‌شوند. نکته جالبی که در رابطه با این عملیات وجود دارد این است که این چرخه تنها ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. به این ترتیب علاوه بر صرفه‌جویی در زمان، در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی می‌شود. این چرخ و فلک قایق‌ها هم‌اکنون یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر فالکریک و اسکاتلند نیز حساب می‌شود که مسافرین این شهر بدون بازدید از آن شهر را ترک نمی‌کنند.

Aerial-view-of-The-Falkirk-Wheel-in-Autumn-c-Peter…

falkirk_resize_md (Copy).jpg

falkirk-wheel_2 (Copy).jpg

6985544e14e3388abf3adb0666026320 (Copy).jp…

فالکریک ویل هم‌اکنون یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر فالکریک و اسکاتلند نیز حساب می‌شود که مسافرین این شهر بدون بازدید از آن شهر را ترک نمی‌کنند.

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic