شرکت مهندسی شهران سازه آفاق
شرکت حقوقی طراحی و نظارت شهران سازه آفاق
مرتبه
تاریخ : شنبه 6 شهریور 1395

روشهای جدید ساختمان سازی در جهان +عکس

با توجه به پیشرفت تکنولوژی کشورهایی هستند که هنوز هم از از روش های سنتی ساخت و ساز استفاده میکنند.این شیوه ها مبتنی بر عملیات بنایی و کارگری و ساخت اجزای ساختمانی در محل کارگاه میباشد که معایب بسیاری از جمله طولانی شدن پروژه ها،هزینه های بالا،پرت زیاد مصالح و کیفیت پایین محصولات دارند.این معایب در پروژه های بزرگ بیشتر جلوه میکنند.لذا با گسترش طرح های تولید انبوه مسکن در کشور،نیاز به تغییر در این زمینه و بهره گیری از شیوه های صنعتی ساخت و ساز احساس میشود.

e9c724eeb5636d1c1c1a2c2e85d40377_XL (Copy).jpg


مصالح متداول ، بار مرده را بالا برده ، هزینه ساختمان راگران و مقاومت آن  را در مقابل زلزله کم می کند در ضمن ساختمان های 

پیشساخته بتنی نیز پاسخگوی نیازهای موجود نمی باشند ، زیرا در تحولات ساختمان سازی و فناوری های آن مواردی وجود دارد که تا 

کنون  به آنها توجه کافی نشده است که خلاصه آن را  به شرح زیر می توان مطرح کرد .


چگونه مدیریت کنیم؟
چه طرحی را انتخاب کنیم؟
معلومات چیست و مجهولات کدام است؟
نوع ساختمان را تعیین کنیم.کیفیت تا چه حد مهم است؟چه مصالحی انتخاب کنیم؟به جزئیات بیشتر توجه کنیم.برای مشتری ایجاد هر نوع تغییر امکان پذیر باشد.
به طور مثال تغییر و جابجایی یک دیوار جداکننده (Partition ) میسر باشد.قیمت مهم است باید رضایت خریدار را جلب نمود.بتن ، آهن و گچ باید درست مصرف شود.ساخت و ساز ساختمان را درست انجام دهیم.کار را مرحله به مرحله انجام دهیم ، از یک شروع کنیم تا به صد برسیم و سوار کار باشیم و آن را هدایت کنیم و آنگونه نباشد که کار هدایتگر ما باشد. بهترین و بدترین بتن شامل آب، ماسه، سیمان، شن و آرماتور است. کیفیت در اختیار ماست ، اگر دقت کنیم کار درست انجام می شود.بیشتر نارسایی ها ، کیفیت، زمان، هزینه و ایمنی بستگی به مدیریت دارد .
آیا می توان مدیر خوبی بود ؟ توجه داشته باشیم که رئیس با مدیر متفاوت است .ما رئیس زیاد داریم ولی مدیر خوب کم داریم . در مدیریت: طرح، اجرا، آموزش، تحقیق و تصحیح حائز اهمیت است.از بین بردن تصورات غلط مانند اینکه ساختمان های بتنی با دوامتر از ساختمان های چوبی هستند.آهن ، بتن و گچ مصالح اصلی موردنیاز می باشند.باید مصالح را استاندارد و درست انتخاب کنیم . برای این کار مدیریت خوب لازم است ، نه ریاست .
باید مصالح را دقیقاً کنترل کنید . کیفیت خوب تاثیر زیادی در قیمت مصالح ندارد .چه روشهایی برای انواع ساختمان ها مناسب است ؟

روش های نوین صنعت ساختمان سازی عبارتند از:

1. روش tilt up
2.  metal stud و wood stud
3. Base Isolatoror dumper


برای ساختمان های تجاری ، اداری ، صنعتی ، آموزشی ، بیمارستان ، آپارتمان سازی و انبوه سازی   Tilt – Up  روش مناسبی است .ساختمان های مسکونی ، ویلا و آپارتمان تا چهارطبقه با Wood Stud (چوبی)  و تا هفت طبقه با  Metal Stud (فلزی )  مناسب می باشد .ساختمان های بلند اعم از اداری ، مسکونی وهتل ها با سیستم اسکلت فلزی پیش ساخته پیچ و مهره ، سقف های سبک فلزی یا چوبی ، دیوارهای Metal Stud   و استفاده از Isolator  و دمپرهای ضد زلزله ، بار مرده ساختمان ها را به مراتب کم می کنند و در نتیجه وزن ساختمان کاهش می یابد .


روش tilt up

ان روش برای انبوه سازی و اجرای ساختمان های بزرگ مناسب میباشد.
Tilt up یا tilt wall یا tilt slab یکی از روش های نوین و متداول ساختمان سازی در سراسر شمال امریکا،استرالیا،نیوزلند و چندین ملت کارائیب میباشد.هرچند این روش مقرون به صرفه میباشد و وقت و زمان کمتری را صرف میکند،عملکرد ضعیف آن در برابر زلزله استفاده از الزامات مقاوم سازی لرزه ای را در ساختمان های قدیمی  ضروری کرده است.

اجرای ساختمان با روش  Tilt – Up  به شرح زیر می باشند:از زمانی که برای اولین بار دیوارها یا اجزای ساختمان روی دال کف

 در محل ریخته وبرپا شدند حدود یک قرن می گذرد .روش مذکور آهنگ رشد یکنواختی داشت تا اینکه امروز در دهه ۱۹۴۰  به خاطر

 تحول در ساخت جرثقیل های متحرک و کامیون های بتن آماده دگرگون شد .چرا Tilt – Up:مزایای Tilt – Up   بسیار زیادند . سرعت

 ساخت ، صرفه اقتصادی ، دوام و انعطاف پذیری در طراحی ، مهمترین دلایل مستند برای اجرای ساختمان ها با روشTilt – Up می
 باشند .


موارد بکارگیری  Tilt –Up:

این روش درساخت فروشگاههای زنجیره ای ، مجتمع های اداری ، مراکز خرید انبارهای کالا ، ساختمان های صنعتی ، مدارس ، هتل ها ، آپارتمان ها به کار گرفته می شود .

مزایای tilt Up

-سرعت ساخت و اجرای بالا
-حذف قالب های عمودی ، داربست بندی
-صرفه اقتصادی
-دوام و انعطاف پذیری در طراحی
-نقل و انتقال سریع،ایمن و راحت پنل های بتنی tilt up بر دال بتنی
-بتن آماده در دسترس

-آرماتوربندی راحت
امکان توسعه آسان این نواع ساختمان ها
-استفاده از نیروی کار محلی و غیر متخصص
-ایجاد طرح های متنوع معماری با استفاده از پانل های tilt up
-این پانل ها جاذب صوت میباشند و محیطی آرام را فراهم میکنند.
-دیوارهای بتنی Tilt UP  عایق حرارتی بوده  و هزینه های گرم و خنک کردن ساختمان را به حداقل می رساند .
-هزینه نگهداری این ساختمان ها کم میباشد. ساختمان Tilt-Up  می تواند رنگ نشده و بدون هیچگونه اثر نامطلوبی باقی بماند و چنانچه رنگ شود ، فقط هر پنج تا ده سال یک بار نیاز به رنگ آمیزی مجدد خواهد داشت . سطوح خارجی بتن ، با خاصیت آسیب پذیری کم ، به آسانی شستشو یا مرمت می شوند.
اگر ساختمان نزدیک فرودگاه یا بزرگراه پر سرو صدایی واقع باشد ،خواص جذب بالای پانل های Tilt-Up  محیط آرامی را فراهم خواهد 

کرد تا کار وزندگی در آنجا لذت بخش باشد .

دوام ساختمان های Tilt -Up  در مقابل زلزله و نیروی جانبی از قبیل باد آزمایش شده است و مقاومت آن به اثبات رسیده است . 

ساختمان هایی که در اوایل سال ۱۹۰۶  ساخته شده اند ،امروزه هنوز پایدار هستند . حداقل ترک خوردگی ، نشست ، مقاومت در مقابل 

زنگزدگی و آتش سوزی ، از جمله پارامترهای موثر در دوام سازه های Tilt-Up  می باشد .

دیوارهای بتنی Tilt-UP  عایق حرارتی بوده  و هزینه های گرم و خنک کردن ساختمان را به حداقل می رساند .معایب سیستم tilt Up :

-مناسب برای ساختمان های حداکثر تا ۴ طبقه

-الزام وجود دیوار های سازه ای و ایجاد محدودیت های معماری
-محدودیت در نما و مناسب برای نما‌های کاملاً مسطح و دو بعدی
-سنگینی و مصرف بیشتر مصالح اصلی(بتن و میلگرد) در مقایسه با سیستم‌های متداول (حتی در مقایسه با دیوار‌ها و سقف‌های سیستم‌هایی نظیر تونلی) و خصوصاً نسبت به سیستم‌های نوین (نظیر LSF)
-با توجه به سنگین بودن قطعات بتنی مورد استفاده، وجود جرثقیل و دیگر امکانات سنگین نصب الزامی است.
-عدم امکان تغییر ابعاد قطعات، پس از تولید منتفی . در نتیجه، در صورت وجود اشتباه در ساخت قطعه ( ابعاد، میل‌گرد‌گذاری و … ) لازم است قطعه مجدداً ساخته شود.
-عدم امکان دسترسی به مدار‌های تاسیسات مکانیکی و الکتریکی در دوره بهره‌برداری.در صورت بروز مشکل، در اکثر موارد لازم خواهد بود مدار جایگزینی به صورت روکار اجرا شود.
-نیاز به کارگاه و محوطه ای بزرگ


نکات اجرایی سیستم tilt up

-پیش از اجرای این سیستم، بررسی جانمایی‌های پانل‌ها و توالی بتن ریزی و نصب آن‌ها بایستی صورت گیرد که هرچه کارگاه اجرا کوچک‌تر باشد، این مطلب، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

-محدودیت‌های فصلی در خصوص اجرای این سیستم، در اکثر موارد مشابه سیستم‌های متداول است. در صورتی که دمای متوسط هوا در زمان بتن‌ریزی پایین باشد، در این سیستم نیز باید تمهیدات لازم برای محافظت بتن در برابر یخ‌زدگی در نظر گرفته شود. در عوض محافظت قطعات بتن‌ریزی شده (در برابر یخبندان) اندکی ساده‌تر از مورد اجرای دیوار بتنی (به صورت عمودی) است. در مورد عمل‌آوری و کنترل رطوبت و تبخیر نیز می‌توان گفت با تمهیدات ساده‌ای قابل کنترل است.

-میتوان عایق حرارتی را در طرف داخل یا خارج ساختمان اجرا کرد.در صورتی که در خارج اجرا شود بایستی به صورت پیش ساخته اجرا شود در غیر اینصورت پش از برپاسازی دیوار ها و اجرای سازه، عایق حرارتی در داخل اجرا می شود.

-تامین انتظارات در خصوص صدابندی دیوار‌های خارجی، در صورتی که ضخامت لازم برای لایه بتنی تامین شود و یا از عایق‌های حرارتی معدنی برای بهبود عملکرد صوتی دیوار استفاده شود، امکان‌پذیر است و از این بعد وضعیت مشابه روش‌های اجرای متداول است.

-نگهداری قطعات قالب‌گیری شده، صرفاً در روز‌های اول پس از بتن‌ریزی، به دلیل لازمه تامین شرایط مناسب برای عمل‌آوری بتن، از حساسیت خاصی برخوردار است.

-برای انبارداری قطعات آماده شده، نیازی به فضای سرپوشیده نیست، و معمولاً این کار به سهولت در کارگاه اجرا انجام می‌گیرد.home3-450x236.jpg

روش metal stud و wood stud

ساختمان های سبک
روش های (داربست چوبی)wood stud و metal stud(داربست فلزی) دوروشی است که برای اجرای ساختمان های سبک در کشورهای پیشرفته به کار می رود.

ساختمان های سبک در آمریکا بسیار رایج است . این ساختمان ها در قدیم با چوب اجرا می شد.
با پیشرفت تکنولوژی ساختمان ، در نازک کاری از صفحات گچی یا بتنی پیش ساخته  یک سانتیمتری استفاده می شود و با سوراخ کردن داربست سیم برق ، لوله آب و … را عبور می دهند و با گذاشتن ایزوله تبادل حرارتی و صدا راکم می کنند . همچنین پوشش گچی یا بتنی دیوار ، ساختمان ها را در مقابل آتش سوزی مقاوم می کند .

Wood stud (داربست چوبی)

ZEH Wheat Ridge 2 copy (Copy).jpg

 توضیحات بیشتر در پست بعدی...

 ساختمانهای بلند سبک (برج سازی) با استفاده از Base Isolatoror dumper امروزه به لحاظ ایمنی ، سرعت ، قیمت و کیفیت در ساختمان های بلند از فونداسیون بتنی و نصب ایزولیتر در ستون ها و تیرهای پیش ساخته پیچ و مهره ای برای ایجاد مقاومت در برابر زلزله استفاده می شود .در این ساختمانها برای سقف ها از metal stud  یا پوشش فلزی و از ورق های فولادی گالوانیزه که با اشکال متفاوت نورد شده است به عنوان قالب بتن با ضخامت ۵  سانتیمتر و آرماتور برای دیوارها از   ( metal stud ) ، ایزوله و صفحات گچیو بتنی استفاده می شود .از محاسن این روش کم کردن از بار مرده ساختمان است که در تقلیل قیمت تمام شده و مقاوم سازی ساختمان بسیار موثر است . این روش در واقع به کارگیری قطعات درپی جهت ایجاد مفصل درساختمان است.
این قطعات جداکننده Seismic isolator نامیده می شوند که قابلیت انطعاف پذیری ( Flaxibility ) و خمیدگی ( Deflection ) باعث کاهش فشار وارده بر ساختمان می شوند .

w_rendering_01-320x320.jpg

Base Isolator  ها در هر نوع ساختمان به خصوص ساختمان های بلند ، جدیدالاحداث و موجود قابل استفاده می باشد .

مشاهده توضیحات بیشتر درخصوص Base Isolator در پست های بعدی...
طبقه بندی: اخبار معماری، 
برچسب ها: آپارتمان سازی و انبوه سازی، ساختمان های Tilt-Up، داربست چوبی، داربست فلزی، داربست فولادی، روش های نوین اجرایی در صنعت ساختمان سازی جهان، مصالح متدوال،
ارسال توسط مهدی علیزاده
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

قالب وبلاگ