شرکت مهندسی شهران سازه آفاق
شرکت حقوقی طراحی و نظارت شهران سازه آفاقروشهای جدید ساختمان سازی در جهان-داربست فلزی یا چوبی؟!؟ +عکس

ZEH Wheat Ridge 2 copy (Copy).jpgwood-framing-barn-build (Copy).jpg


Wood-framed_house (Copy).jpg
Metal stud (داربست فلزی)

با گران شدن و آسیب پذیری چوب در مقابل موریانه به جای داربست چوبی  (Wood Stud) از ناودانی های با ضخامت به طور متوسط کمتر از ۲  میلیمتر استفاده می شود (metal stud) .

3cda29dd77227e085bc99a31d674078a (Copy).jpg


این روش همانند چوب اجرا می شود فقط به جای میخ از پیچ خودرو استفاده می شود وبه علت خاصیت  ارتجاعی اسکلت ساختمان های اسکلت فلزی ( metal stud ) در مقابل زلزله بسیار مقاوم هستند و همچنین این نوع ساختمان ها را بدون استفاده از تیر و ستون فلزی می توان تاهفت طبقه ساخت .

قابل ذکر است که در ساختمان های بلند و Tilt-Up  استفاه از ( metal stud) برای دیوارهای داخلی و دیوارهای غیر باربر بسیار رایج است . بنابراین استفاده از آن راه حل بسیار مناسبی برای ساختمان های سبک و مسکونی می باشد.


داربست فلزی یا چوبی؟!؟

-قیمت: metal stud(داربست فلزی)عموما گرانتر از داربست های چوبی می باشند.

-عمر و دوام:اگرچه که فولاد گالوانیزه ضد زنگ میباشند،اما تنها ۱۰سال در برابر وضعیت خورنده تضمین شده هستند.اما از طرفی دیگر metal stud(داربست فلزی) دچار آتش سوزی،پوسیدگی،و یا خوردگی توسط موریانه ها نمی شوند.

-مقاومت:سختی و مقاومت metal stud(داربست فلزی) بیشتر می باشد.

-سهولت نصب و راه اندازی:برش چوب ها راحت تر میباشد اما تنظیم metal stud(داربست فلزی) پس از نصب آسان تر می باشد.چراکه metal stud(داربست فلزی) به یک شبکه مدولار(دارای قسمت های کوچک)،پیچ شده است.

-چالش حرارتی:فولاد برخلاف چوب گرما و سرما را ازخود عبور می دهد.

همانطور که دیدید هر کدام معایب و محاسن ویژه خود را دارد.بنابرین انتخاب با خود فرد است که از کدام یک استفاده کند.


طبقه بندی: اخبار معماری، 
برچسب ها: روش های نوین اجرایی در صنعت ساختمان سازی جهان، مصالح متدوال، داربست فلزی یا چوبی، metal stud، Wood stud، داربست فلزی، داربست چوبی،
ارسال توسط مهدی علیزاده
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

قالب وبلاگ