شرکت مهندسی شهران سازه آفاق
شرکت حقوقی طراحی و نظارت شهران سازه آفاق
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 8 شهریور 1395


انواع الیاف اف ار پی (FRP)(قسمت دوم)+عکس

21.jpg


به طور کلیFRP ها بر اساس فیبر تشکیل دهنده ی آنها به چهار دسته زیر تقسیم می شوند:

CFRP -1 با الیافی از جنس کربن
GFRP-2 با الیافی از جنس شیشه
AFRP-3 با الیافی از جنس آرامید
BFRP-4 با الیافی از جنس بازالت


carbon-frp (Copy).jpg

۱٫Carbon FRP


Glass-frp (Copy).jpg

۲٫Glass FRP


انواع-frp (1) (Copy).jpg

۳٫Aramid FRP


basalt-frp.jpg

۴٫basalt FRP


آیا امکان استفاده از الیاف FRP و رزین با برندهای مختلف به صورت همزمان وجود دارد؟

سطح ریز رشته های (Filament) الیاف اف آر پی (FRP) خصوصا الیاف کربن (CFRP)، توسط کارخانه سازنده به نحوی پوشش داده می شود که سازگاری خود را از جهت چسبندگی و آغشته شدن با رزین خاصی حفظ نماید. بنابراین الیاف اف ار پی (FRP) و رزین مربوطه را به هیچ وجه نمی توان دو سیستم مجزا در نظر گرفت. لذا بدلیل حساسیت بالای کار و Hi-tech بودن مصلح مورد استفاده، موکدا توصیه می گردد رزین و الیاف تواما از یک شرکت معتبر بین المللی تهیه گردند.

الیاف شیشه یا الیاف کربن؟ CFRP و یا GFRP مناسب کار مقاوم سازی است؟

الیاف شیشه علی رغم مقاومت بالای خود دارای سختی پایینی هستند. این مسئله استفاده از این الیاف در مقاوم سازی سازه های بتنی را محدود می سازد. به همین علت در بسیاری موارد استفاده از الیاف شیشه جهت مقاوم سازی اعضای بتن مسلح امری فاقد توجیه فنی است. به طور کل عمده موارد مصرف الیاف شیشه، مقاوم سازی سازه های مصالح بنایی می باشد.

لذا در اغلب موارد، استفاده از الیاف کربن تنها گزینه مناسب و فنی جهت مقاوم سازی سازه های بتنی محسوب می گردد.الیاف بازالت چیست؟ آیا استفاده از الیاف بازالت برای مقاوم سازی توجیهی دارد؟

الیاف بازالت (Basalt) از بازیافت پسماند های آتش فشانی لاوا بوجود آمده و خواص مکانیکی مشابه الیاف شیشه دارند. مزیت اصلی این الیاف نسبت به شیشه مقاومت آنها نسبت به شرایط محیطی بازی (Alkali environment) و همچنین دماهای بالا می باشد. همانند الیاف شیشه، در بسیاری موارد سختی پایین این الیاف علی رغم مقاومت بالای آنها، استفاده از آنها را در مقاوم سازی سازه های بتنی زیر سوال برده و در این موارد استفاده از این الیاف نیز مانند الیاف شیشه در این مقوله توجیهی ندارد.

basalt-frp.jpgتفاوت الیاف بازالت با کربن چیست؟

متاسفانه علی رغم سختی فوق العاده بالاتر الیاف کربن یا CFRP نسبت به الیاف بازالت یا BFRP (حدود 2.5 برابر)، پارچه  ها ساخته شده از الیاف از لحاظ ظاهری بسیار مشابه یکدیگر می باشند. الیاف بازالت عمدتا دارای سطحی به نسبت درخشنده تر و همچنین رنگ مشکی کم رنگ تری نسبت به الیاف کربن هستند. با این وجود تشخیص این دو نوع الیاف از یکدیگر برای فردی غیر مجرب امری ساده نمی باشد. بنابراین استفاده از الیاف کربن شناسنامه دار و تولید شده در شرکت های معتبر در سطح دنیا (که برخی دارای نمایندگی در ایران نیز می باشند)، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

انواع محصولاتFRP

۱- ورقه‌های FRP
ورقه‌هایFRP، ورقه‌های با ضخامت چند میلیمتر از جنس FRP هستند. این ورقه‌ها با چسب‌های مستحکم و مناسب به سطح بتن چسبانده می‌شوند. از ورقه‌های FRP جهت تعمیر و تقویت سازه‌های آسیب دیده (ناشی از زلزله و یا ناشی از خوردگی آبهای یون‌دار) استفاده می‌شود. ورق های FRP از لحاظ شکل پذیری می توانند به شکل پارچه‌ای و صفحه‌ای باشند. شکل پارچه‌ای خاصیت شکل پذیری بالایی دارد و راستای الیاف در آن می تواند در یک جهت یا دو جهت باشد. صفحه‌ها بر خلاف الیاف پارچه‌ای، شکل پذیر نیستند و در ضخامت و عرض های مختلف یافت می شوند.

۲- کابل، نوار و تاندن‌های پیش‌تنیدگی
محصولاتی شبیه میله‌های FRP، ولی به صورت انعطاف‌پذیر هستند که در سازه‌های کابلی و بتن پیش تنیده در محیط‌های دریایی و خورنده کاربرد دارند. این محصولات در اجزاء پیش‌تنیده در مجاورت آب نیز بکار گرفته می‌شوند.

ورق-frp3.jpg

۳- میلگردهای FRP
فولاد‌های ساختمانی به طور مختصر در مقابل خوردگی به وسیله قلیای بتن محافظت می‌شوند و معمولا سبب دوام خدمت‌پذیری سازه می‌گردند. برای خیلی از سازه هایی که در محیط های مهاجم از قبیل سازه‌های دریایی، پل ها، پارکینگ که در معرض نمک های یخ زا قرار می‌گیرند، ترکیب رطوبت، افزایش دما و محیط کلریدی، قلیایی بتن را کاهش می‌دهد و سبب خوردگی فولاد‌ها می‌شود که در نهایت موجب تخریب سازه بتنی می‌شود. به همین خاطر امروزه از میلگرد‌های ساخته شده با مواد پلیمری FRP در این سازه‌ها استفاده می‌کنند. به‌دلیل اینکه میلگردهای FRP دارای یک رفتار غیر شکل‌پذیر می‌باشند لذا موارد استفاده این میلگردها محدود به سازه‌ هایی می‌شود که مهمترین مشکل آنها خوردگی یا خاصیت الکترومغناطیسی فولاد می‌باشد. رفتار مکانیکی میلگرد‌های FRP با میلگردهای فولادی تفاوت دارد؛ لذا نحوه طراحی سازه های بتنی با استفاده از میلگرد های FRP دارای تغییراتی نسبت به میلگرد‌های فولادی می‌باشد. میلگرد‌های فولادی دارای رفتار تقریبا همسانگرد می‌باشند ولی میلگرد‌های FRP دارای رفتار ناهمسانگرد هستند. این رفتارناهمسانگرد در مقاومت برشی و رفتار چسبندگی میلگردهای FRP به بتن تاثیر می‌گذارد. مصالح FRP بر خلاف مصالح فولادی، رفتارالاستیک خطی از خود نشان می‌دهند. درشکل زیر میلگرد‌های FRP نشان داده شده ‌است.

539_orig (Copy).jpg
طبقه بندی: اخبار معماری، 
برچسب ها: انواع الیاف اف ار پی، FRP، الیاف شیشه یا الیاف کربن، CFRP و یا GFRP، الیاف بازالت، انواع محصولاتFRP، مقاوم سازی،
ارسال توسط مهدی علیزاده
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

قالب وبلاگ