تبلیغات
شرکت مهندسی شهران سازه آفاق - درباره ی تام دیکسون نابغه طراحی +عکس
شرکت مهندسی شهران سازه آفاق
شرکت حقوقی طراحی و نظارت شهران سازه آفاق
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 11 بهمن 1395

درباره ی تام دیکسون نابغه طراحی +عکس

341da3aba9486cec5a7c0901908f4af3 (Copy).jpgTom Dixon در سال 1959 در شهر sfax در تونس، از پدری انگلیسی و مادری فرانسوی به دنیا آمد. دوران کودکیش را در انگلستان سپری کرد و در آنجا به تحصیل پرداخت. Dixon به مدت شش ماه به تحصیل در مدرسه هنر پرداخت، زیرا تصادف او با موتور سیکلت او را از رسیدن به بسیاری از اهداف هنرمندانه اش باز داشت و او را وادار کرد به مدت سه ماه در بیمارستان بماند. با بیرون آمدن از مدرسه هنر، او دو سال به کار با گروه های موسیقی و به عنوان هدایت کننده گروه ارکسر به کار پرداخت تا اینکه تصادف دیگری که با موتور داشت او را از اجرای موسیقی باز داشت! همین امر باعث شد تا روزها وقت خود را صرف تجربه کردن مواد مختلف برای کار کند. از آنجایی که تعمیر دوچرخه احتیاج به مهارت جوشکاری داشت، او با کمک یک دوست توانست به این مهارت دست پیدا کند. او یک طراح خود ساخته است. کسی که شایستگی خود را در تعمیر مواد پلاستیکی سپر ماشین نشان داد.

Dixon با استفاده از مهارت جوشکاری به راهکارهایی برای استفاده از مواد تکه پاره شده دوچرخه، برای دکوراسیون داخلی رسید. او بلافاصله توانست در کارگاه خودش مشغول به کار شود. اولین کار رسمی او به عنوان طراح فنی و طراح داخلی در مدرسه Chelsea، در سن 18 سالگی به انجام رسید.

هرچه بیشتر با مواد آشنا می شد، به فرم های قابل سا خت بیشتری می رسید که احتیاج به داشتن مهارت خاصی برای طراحی نداشت. از جمله موادی که در آن زمان مورد توجه Dixon قرار می گرفت، می توان نرده ها و میله های تقویت شده بتنی را نام برد.

Dixon بیشتر خود را درگیر مرحله فکری تولید می کرد و تولید برایش سرگرمی بود. از آنجایی که برای دولت کار نمی کرد، هیچ اجباری در انجام کار نداشت. همین امر باعث شد تا او بتواند روش های مختلف ترکیب مواد، از جمله ترکیب نوعی استیل با نوعی دیگر را تجربه کند. ترکیب این گونه مواد نیازی به مهارت نداشت.
 
به طور ناگهانی Dixon خود را هیپنوتیزم شده توسط جوشکاری یافت! بی صبری او در تجربه کردن مواد مختلف به او این فرصت را داد تا بتواند اشیایی را بسازد، خراب کند، تنظیم کند و دوباره بازسازی نماید. ساخت صندلی S، او را یک قدم فراتر از تولیدات شخصیش برد و jack light تلاش او را برای تولید انبوه به اثبات رسانید. او می خواست به طراحی اشیایی بپردازد که تا کنون تلاشی برای طراحی آنها صورت نگرفته بود؛ مثل کتاب ها، ساختمان ها، موتور سیکلت ها، دستگاه های تصفیه آب و...

وی در سال ۲۰۰۲، با همکاری دوست خود، دیوید بگ ، شرکت »تام دیکسون « را بنیان گذارد. این شرکت در اندک‌زمانی به برند معتبری در زمینه‌ی طراحی و تولید مبلمان و تجهیزات روشنایی تبدیل شد و آثاری بلندآوازه به نمایشگاه‌های معتبر طراحی جهان عرضه کرد.

از مهم‌ترین محصولات آغازینِ این شرکت، می‌توان به مجموعه‌های موفق روشنایی توپ‌ آیینه‌ای (۲۰۰۳) و سپس، مجموعه‌ی حباب مسین (۲۰۰۵) اشاره کرد. این مجموعه‌های درخشان با سطحِ صیقلی و آیینه‌گونِ خود، – بر خلافِ آنچه در ظاهر به نظر می‌رسد- از کره‌هایی پلاستیکی از جنسِ پلی‌کربنات با یک پوششِ داخلیِ نازکِ فلزی ساخته شده‌اند و جلوه‌ای درخشنده و چشمگیر به محیط پیرامون می‌بخشند.

این فرایندِ پیچیده‌ی ساخت، که متالیزه کردن در خلاء نام دارد، به حباب، کیفیتی آیینه‌گون و به شدّت بازتابنده می‌بخشد که افزون بر نورافشانی چراغ، جلوه‌های بصری شورانگیزی پدیدار می‌کند. این چراغ‌های کروی در نسخه‌های متفاوتِ سقف‌آویز، پایه‌دار و نشسته بر زمین و در اندازه‌های گوناگون طراحی شده‌اند که هم به تنهایی و هم در ترکیبِ‌های چندگانه، آرایش‌هایی گیرا و جادویی در فضا می‌آفرینند.

طبقه بندی: اخبار معماری، 
برچسب ها: تام دیکسون، طراح شهیر بریتانیایی، نابغه طراحی، مجموعه روشنایی، مبلمان، طراحی، شرکت تام دیکسون،
ارسال توسط مهدی علیزاده
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

قالب وبلاگ