تبلیغات
شرکت مهندسی شهران سازه آفاق - معماری سبز یا معماری پایدار(قسمت دوم)+عکس
شرکت مهندسی شهران سازه آفاق
شرکت حقوقی طراحی و نظارت شهران سازه آفاق
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 18 بهمن 1395

معماری سبز یا معماری پایدار(قسمت دوم)+عکس

6d4ed1764b96ff1e52b403e8a165776e (Copy).jpg
معیار های سنجش ساختمان های سبز

در آمریکا و بیشتر کشور های جهان ساختمان های سبز بر اساس گواهی "LEED" (راهنمای طراحی محیطی و انرژی ) که توسط هیات برنامه ریزی انجمن ساختمان های سبز آمریکا تنظیم شده شناخته می شوند و تمام پارامتر های آن بر پایه ی دو عامل زیر استوار است: 1. اقتصادی بهتر 2. محیطی مطلوب تر. بر اساس این گواهی ساختمان های سبز در پنج گروه اصلی بررسی می شوند:
سایت پایدار:در ساختمان های سبز به سازگاری و همزیستی سالم با طبیعت و دوستی با آن الویت بیشتری داده می شود که بر این اساس ساخت وساز پروژه هیچ گونه خدشه و صدمه ای به محیط در بر گیرنده ی پروژه چه در مرحله ی اجرا و ساخت و ساز و چه پس از آن وارد نکند و از نتایج این بخش، انتخاب بهینه سایت و توسعه شهری و توسعه ی زمین های مقاوم را برای مالکین و کارفرمای ساختمان ها به ارمغان می آورد. در این بخش میزان استفاده متناوب از حمل و نقل برای دسترسی به امکانات و تسهیلات موجود در سایت را کم می کند و به کاهش میزان زیان های وارده به سایت و اداره کردن آب های باران تشویق می کند و پروژه ها از این جهت که منجر به کاهش جزایر گرمایی و آلودگی های محیطی می شوند با ارزش
می گردند.

بهره وری از آب: درساختمان های سبز به استفاده مفید از آب اهمیت بسیار داده می شود و شامل تمهیداتی است که منجر به کاهش استفاده از آب های آشامیدنی برای آبیاری و هم چنین مانع هدر رفتن آب شرب می گردند.

انرژی و اتمسفر: در این بخش ساختمان هایی که را که تحت نظر کمسیون بنیادی هستند از نظر سیستم ساخت وساز در تمام مراحل اجرا و طراحی بیمه می کنند این ساختمان ها حداقل استفاده از انرژی را فراهم می کنند و استفاده از سرد کننده های CFC ( مونو کربنات کلر)  و هم چنین سیستم گرمایش و تهویه و دستگاههای تهویه هوا و سرد کن ها را در ساختمان های جدید به حداقل ممکن می رسانند و یا حذف می کنند. این اعتبار و گواهی به ساختمان هایی داده می شوند که بیشترین استفاده بهینه از انرژی را داشته باشند و استفاده از انرژی های تجدید شدنی در سایت و استفاده حداکثر از مواد و مصالح سبز و تهیه آنها از کمپانی های معتبر و شناخته شده را داشته باشند و گواهی های لازم را از طریق کمیسیون های مربوطه پس از بررسی سنجش های طولانی و مداوم در حین اجرای ساختمان ها کسب کرده باشند.

مصالح و منابع: در این بخش به استفاده حداکثر و ذخیره مواد ومصالح دارای چرخه طبیعت که در طراحی و اجرای ساختمان ها استفاده می شوند الویت داده شده است همچنین به استفاده حداکثر از مواد طبیعی دارای چرخه طبیعی و ساخت مواد و مصالح سازگار با محیط بومی و استفاده از چوب در مصالح تشویق می کند. این گواهی به پروژه هایی داده می شوند که مصالح آن بخشی از بنا در روی سایت مورد استفاده مجدد قرار بگیرند  و برای اجرای ساختمان های دیگر با طراحی نو قابل استفاده باشند.

کیفیت محیط های داخلی:
ساختمان های سبز باید آسایش حرارتی و استفاده بهینه از نور طبیعی و کنترل  دود های مضر چون سیگار و آلودگی هوا را برای ساکنین فراهم کند.

این گواهی به ساختمان هایی داده می شود که کمترین میزان دی اکسید کربن و بیشترین میزان تهویه، مدیریت کنترل کیفیت هوای داخل در حین و بعد از ساخت وساز را دارا باشند. استفاده حداقل از مواد و مصالح منتشر کننده نور ومواد روکش دار و رنگها و اندود ها اهمیت داده می شود. "


 54adfa0ce58ece2823000043_vincent-callebaut-s-2050-parisian-vision-of-a-smart-city-_mountain_tower (Copy).jpg

59c77b904756772a31d9cd1ecdbdffe8 (Copy).jpg

1315442454-02-green-wall-architecture-vancouver-living-wall (Copy).jpg


bitower6 (Copy).jpg

WOHA-Singapore-Green-School (Copy).jpg

bitower0_1024 (Copy).jpg


images (Copy).jpg


1dd8e388cc1ec937e151b4ca1b1f3b1e (Copy).jpgطبقه بندی: اخبار معماری، 
برچسب ها: معماری سبز، معماری پایدار، ساختمان سبز، طراحی و معماری، رویکردهای نوین معماری جلوگیری از اتلاف انرژی، Green Architecture، معیار های سنجش ساختمان های سبز،
ارسال توسط مهدی علیزاده
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

قالب وبلاگ