شرکت مهندسی شهران سازه آفاق
شرکت حقوقی طراحی و نظارت شهران سازه آفاق
مرتبه
تاریخ : یکشنبه 22 اسفند 1395

آشنایی با سبک مینیمالیسم +عکس

minimalism-freshome-6 (Copy).jpg


ساده گرایی یا ساده پسندی یا مینیمالیسم (به انگلیسی: Minimalism) یک مکتب هنری است که اساس آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان و روش های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی و یا شبه فلسفی بنیان گذاشته است.
ساده گرایی را می توان زاییده هنرمندان روس دوره پس از انقلاب اکتبر روسیه دانست که ساختارگرا بودند و به خلاصه نمایی و اشکال هندسی گرایش داشتند. مانند مالویچ با اثر «سفید روی سفید» تجربیات هنرمندان روسیه در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ بر هنرمندان اروپا و امریکا مانند مجموعه تابلوهای تماماً سفید رابرت راشنبرگ جوان و کارهای تک رنگ ایو کلین، و سری آکروم پیرو مانتزونی اثر گذاشت و به نوع دیگری بر کارهای مین کاری روی مس رابرت ریمن و آثار اگنس مارتین که ترکیب شیارهای نامحسوس روی زمینه تک رنگ بود، تاثیر گذاشت.
ساده گرایی در شکل های مختلفی از طراحی و هنر، به ویژه در هنرهای تجسمی و موسیقی استفاده می شود. ساده گرایی پس از جنگ جهانی دوم، در هنر غرب به وجود آمد و بیشتر از سوی هنرمندان هنرهای تجسمی آمریکایی در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی، گسترش پیدا کرد. ساده گرایان بر این باورند که با زدودن حضور فریبنده ترکیب بندی و کاربرد موارد ساده و اغلب صنعتی که به شکلی هندسی و بسیار ساده شده قرار گرفته باشند، می توان به کیفیت ناب رنگ، فرم، فضا و ماده دست یافت. از هنرمندان این سبک می توان به دیوید اسمیت، دونالد جاد، ارنست تروا، سول لویت، کارل آندره، دن فلاوین، رابرت رایمن، رونالد بلادن و ریچارد سِرا اشاره کرد.
آثار هنرمندان مینیمالیست گاه کاملاً تصادفی پدید می آمد و گاه زاده شکل های هندسی ساده و مکرر بود. ساده گرایی نمونه ای از ایجاز و سادگی را در خود دارد و بیانگر سخن رابرت براونینگ است: Less is more (کمتر غنی تر است).


مهندس و طراح معمار، لودویگ مایس ون در روهه یکی از اولین افرادی بود که از قوانین مینیمالیسم در طراحی های خود استفاده کرد. علتی که طرح های معماری مینیمال به سرعت به معروفیت و محبوبیت رسید، استفاده طراحان از ابزارهای مدرن مانند شیشه، استیل و بتون در کارهایشان بود. در همین زمان بود که استاندارد سازی روش های ساخت و ساز شکل گرفت و در اجرای طراحی های موثر و ساخت ساختمان هایی با طرح مینیمال، کمک بسیاری کرد.


StyleAndMinimalism-Interior-Inspiration-Blush-Pink-Charcoal-Grey-008 (Copy).jpgرنگ در طراحی مینیمال
رنگ سفید، مناسب‌ترین رنگ برای ایجاد فضایی مینیمال است. استفاده از این رنگ به عنوان رنگ بنیادین می‌‌تواند پیوستگی و یکدستی بین دیوارها، کف و مبلمان به وجود آورد و به فضا نوعی نرمش و سادگی‌ ببخشد؛ با این حال می‌‌توان از تونالیته رنگ‌های خنثی نیز استفاده کرد. (به عنوان مثال تونالیته‌های روشن خاکستری و قهوه ای). از آن جایی‌ که این گونه تونالیته‌ها ممکن است فضا را کدر کنند، پیشنهاد می‌‌شود از رنگ‌های زنده و اشباع در اندازه کوچک برای ایجاد تضاد و سرزندگی‌ در فضا استفاده شود. برای این منظور می‌‌توان تنها یک جسم مانند یک گلدان و یا یک مبل را به این دست رنگ‌ها در آورد.

StyleAndMinimalism-Interior-Inspiration-Blush-Pink-Charcoal-Grey-007 (Copy).jpgStyleAndMinimalism-Interior-Inspiration-Blush-Pink-Charcoal-Grey-009 (Copy).jpg


StyleAndMinimalism-Interior-Inspiration-Blush-Pink-Charcoal-Grey-011 (Copy).jpg


StyleAndMinimalism-Interior-Inspiration-Blush-Pink-Charcoal-Grey-006 (Copy).jpgStyleAndMinimalism-Interior-Inspiration-Blush-Pink-Charcoal-Grey-005 (Copy).jpgStyleAndMinimalism-Interior-Inspiration-Blush-Pink-Charcoal-Grey-004 (Copy).jpg


StyleAndMinimalism-Interior-Inspiration-Blush-Pink-Charcoal-Grey-003 (Copy).jpg

ایجاد فضای مینیمال
در فضایی مینیمال می‌‌بایست تمامی المان‌ها در نهایت سادگی‌ خود نگه داشته شوند. با استفاده از دیوارهای روشن و خالی‌ از هرگونه طرح، فضا را بزرگ تر جلوه می کند. در این فضا معمولا از وسایل تزئینی استفاده نمی‌‌شود ولی‌ در صورت وجود آن، با یکی‌ کردن آن‌ها با فضا آن‌ها را از مرکزیت توجه خارج می کنند. به طور کلی‌ از فرم‌های ساده و بنیادی، خط‌های صاف و ظریف و المان‌های متقارن استفاده می شود. در صورت وجود دستگاه‌های الکترونیکی‌، آن‌ها را تا حد ممکن با دیوار‌ها یکی‌ می کنند و برای این کار از خطوط ساده ی افقی و عمودی استفاده می شود.

StyleAndMinimalism-Interior-Inspiration-Blush-Pink-Charcoal-Grey-001 (Copy).jpg


مبلمان
بهترین مبلمان برای فضایی مینیمال مبلمانی ساده، بدون طرح و مدرن است. مبلمان چوبی کوتاه (با سطح نشیمنگاه پایین) با طرح چوب ساده می‌‌تواند انتخابی درست باشد. برای ایجاد هماهنگی و پیوستگی در فضا، می‌‌توان از همین متریال برای پنجره ها، درها و کاف نیز استفاده کرد لیکن می‌‌بایست همواره از خطوط صاف و ظریف عمودی و افقی استفاده شود. به طور کلی‌ می‌‌توان از متریال هایی هم چون استینلس استیل، شیشه یا چرم نیز در فضای مینیمال استفاده کرد. پنجره‌های لخت می‌‌توانند انتخابی مناسب باشند ولی‌ در صورت تمایل می‌‌توان از پشت دری‌های مدرن و ساده به رنگ روشن و یا خنثی استفاده کرد. مبلمان می‌‌بایست بسیار ساده باشد و از هر گونه المان تزئینی یا دکراتیو سنتی‌ به دور باشد.


minimalism-freshome-6 (Copy).jpg


living-room-minimalist-modern-style-22 (Copy).jpg


living-room-minimalist-modern-style-19 (Copy).jpg

living-room-minimalist-modern-style-9 (Copy).jpg

living-room-minimalist-modern-style-7 (Copy).jpg


لوازم تزیینی
به طور کلی‌ لوازم تزئینی در سبک مینیمال از جایگاه مهمی‌ برخوردار نیستند؛ می‌‌بایست به تعداد کم و با دقت فراوان در مکانی مناسب استفاده شوند. هیچ گاه در یک فضا بیش از یک یا دو وسیله قرار ندهید. با دقت تمام تصمیم بگیرید از بین تمامی آن‌ها کدام را می‌‌خواهید استفاده کنید. می‌‌توانید آن را هر چند وقت یک بار عوض کنید ولی هیچ گاه یک فضا را با چند وسیله شلوغ نکنید. وسایل تزئینی می‌‌توانند خلاصه شوند به یک تا چند جلد کتاب، جعبه، چراغ یا گلدان.
سبک مینیمالیسم در معماری و طراحی داخلی‌، به طور کلی‌ در سادگی‌ خلاصه می‌‌شود. رنگ‌های خنثی، خطوط صاف و باریک و تعدادی انگشت شمار وسایل، فضایی ساده و منظم خلق می‌‌کند که بتوان در آن با خاطری آسوده، خستگی‌ یک روز شلوغ را به در کنید.kabinet-rukovoditelja-v-stile-minimalizm_5_1 (Copy).jpg

kabinet-rukovoditelja-v-stile-minimalizm_4_1 (Copy).jpg

kabinet-rukovoditelja-v-stile-minimalizm_3_1 (Copy).jpg

kabinet-rukovoditelja-v-stile-minimalizm_1_1 (Copy).jpg

kabinet-rukovoditelja-v-stile-minimalizm_1 (Copy).jpg

17 (Copy).jpg

71-2 (Copy).jpg

26-1 (Copy).jpg

2 (Copy).jpg


115 (Copy).jpg


124 (Copy).jpg

living-room-minimalist-modern-style-3 (Copy).jpgطبقه بندی: اخبار معماری، 
برچسب ها: طراحی، معماری، سبک معماری، سبک مینیمالیسم، ساده گرایی، دکوراسیون داخلی، Minimalism،
ارسال توسط مهدی علیزاده
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

قالب وبلاگ