شرکت مهندسی شهران سازه آفاق
شرکت حقوقی طراحی و نظارت شهران سازه آفاق
مرتبه
تاریخ : شنبه 9 اردیبهشت 1396

نگاهی به آثار حیرت انگیز "فرانک گری" +عکس

56712 (Copy).jpg
مهمترین آثار فرانک گری:

گهری شهرتش را مدیون تحولی است که در معیارهای زیبایی شناسی در شهرسازی و معماری ایجاد کرده است. یکی از ویژگی های کار وی، بکارگیری نرم افزارهای سه بعدی ای است که معماران دیگر معمولا از آن در طراحی هایشان استفاده نمی کنند.


بنای موزه گگنهایم در بیلبائو اسپانیا
که نقطه عطفی در معماری معاصر به حساب می آید، یکی از آثار گهری است و مدل آن در موزه هنر شهری در در لوس آنجلس دیده می شود.
موزه گوگنهایم بیلبائو (به انگلیسی: Guggenheim Museum Bilbao) از معروف‌ ترین موزه‌های جهان و در اسپانیا می‌باشد. این بنا در شهر بیلبائو واقع است.


61747_215-qpr (Copy).jpg


Guggenheim-Museum-Bilbao0 (Copy).jpg

1487b236-4b14-484c-b0e6-24d7256b3c79 (Copy).jpgbilbao-e1371924886405 (Copy).jpg

این موزه در ۱۹۹۷ تکمیل شد و معمار آن فرانک گهری بوده است. این موزه متعلق به بنیاد سلیمان ر. گوگنهایم است. نمای این بنا از ورق‌های تیتانیوم ساخته شده و لایه زیرین آن از قیر الاستیک پوشیده شده تا ضد آب باشد.در طراحی موزه‌های قرن بیستم،‌ فرم همواره حائز اهمیت بوده است و نمونه‌ای از اولین گرایش‌های فرمال در طراحی موزه‌ها را می‌توان در موزه گوگنهایم نیویورک اثر فرانک لوید رایت، مشاهده کرد، اما طراحی و اجرای موزه گوگنهایم بیلبائو تبلور نظریه‌ای است که در آن فرم ساختمان موزه خود به‌عنوان محتوا یعنی همچون آثار درون موزه به نمایش عموم گذاشته می‌شود. بسیاری از منتقدین از دهه نود میلادی از آن به‌عنوان رنسانسی در طراحی موزه‌ها یاد می‌کنند. با این حال و با وجود ساخت موزه‌های فرمال بسیاری در سال‌های اخیر نتوانست شهرت و محبوبیت موزه گوگنهایم را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل این موزه سر آغازی است بر حیات شهر بیلبائو به‌عنوان یکی از پایتخت‌های فرهنگی اروپا که با سرمایه‌گذاری بنیاد گوگنهایم به یکی از معتبرترین گنجینه‌های هنری جهان مبدل شده است و سالانه جمعیت توریست بسیاری را به کشور اسپانیا و شهر بیلبائو فرا می‌خواند.
ساختار اصلی فضاهای موزه از چندین مکعب تشکیل شده است که در ترازهای مختلف در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. ارتفاع بنا در بیشترین نقطه ۵۲ متر است. در مجاورت این بنا، رودخانه‌ای قرار دارد و پل عظیمی نیز به نحو غریبی با ساختمان پیوند داشته و از فراز گالری اصلی موزه می‌گذرد. این گالری به دلیل کشیدگی در فرم و مجاورت آن با رودخانه به گالری «ماهی» معروف است و در آن آثار عظیمی از هنرمندان معاصر اجرا و به نمایش در می‌آید. هر چند نسبت سطوح شفاف به سطوح فلزی در این بنا بسیار ناچیز است، اما به علت مکان‌یابی مناسب سطوح شیشه‌ای و همچنین ارتفاع زیاد این سطوح نور مناسبی در فضاهای ارتباطی خصوصا وید و سرسرای ورودی موزه به چشم می‌خورد.

و فیلیپ جانسون یکی از معماران برجسته درباره موزه گونگهایم این چنین می‌گوید :

    «این یکی از بهترین و زیباترین ساختمان‌های عصر ماست.»


شکل اصلی این بنا شبیه یک کشتی است و شیشه‌های بکار رفته در این بنا شبیه فلس ماهی است که را به دلیل درخشندگی تیتانیوم بازتاب می‌دهد. به جرات می‌توان گفت تا پیش از این هرگز ساختمانی از چنین قدرت کیمیایی برخوردار نبوده است که یک شهر کوچک استانی در منطقه باسک اسپانیا را به بازیگر عمده‌ی جریان هنر و فرهنگ جهان تبدیل کند.ساختمان بنیاد لوی ویتون


100226-Louis-Vuitton-building-foundation-11 (Copy).jpg


9cc9ef59532080531ec8027ce8e66605_XL (Copy).jpg

fondation-louis-vuitton-musee-paris-architecture-contemporain-frank-gehry (Copy).jpg
 

26 (Copy).jpg


100226-Louis-Vuitton-building-foundation-10 (Copy).jpg

100226-Louis-Vuitton-building-foundation-interior-58 (Copy).jpg


Frank-Gehry-Louis-Vuitton2-537x306 (Copy).jpg

تازه ترین کار گهری است که در پارک و محوطه سبز تفریحی “ژاردن دو کلیمیتاسیون” در شمال شهر پاریس قرار دارد. این بنا از صفحات انحنادار شیشه ای ساخته شده است و دوازده بادبان شیشه ای ساختمان را در بر گرفته اند. کل بنا به مساحت یازده هزار متر مربع مشابه یک کوه یخی شناور است.

این ساختمان ساخته‌شده از قاب‌های شیشه‌ای قوسی و پنل‌های بتونی که در غرب پاریس قرار دارد، زیربنایی ۱۲۰۰۰ متر مربعی دارد و شبیه به یک کوه یخ است.ساختمان ۱۰۰ میلیون یورویی لوئی ویتون آخرین اثر معمار مشهور آمریکایی- کانادایی، فرانک گری، در روز ۱۷ اکتبر ۲۰۱۴ در پاریس گشایش یافت. این ساختمان ساخته‌شده از قاب‌های شیشه‌ای قوسی و پنل‌های بتونی که در غرب پاریس قرار دارد، زیربنایی ۱۲۰۰۰ متر مربعی دارد و شبیه به یک کوه یخ است.

این ساختمان برای جای دادن کلکسیون هنری برنار آرنو، میلیاردر و مدیرعامل بزرگترین گروه اجناس لوکس، LVMH، صاحب شرکت لوئی ویتان بنا شده است. این بنا همچنین با ۱۱ فضای بزرگ به عنوان گالری هنری نیز استفاده خواهد شد.

گروهی این ساختمان تزئین‌شده با Lها و ٰVها (حرف‌های اول نام Louis Vuitton) را غول بازرگانی برنار آرنو، ثروتمندترین مرد اروپا، می‌‌نامند، ولی برای گری موضوع به هنر مربوط است. او می‌گوید: «ایده من ساختن بنایی بود که نمایی از حرکت در آن باشد.»

او گفت که ماهیت به نظر برهنه و ناتمام‌مانده دهلیزهای شیشه‌ای این بنا مانند بوم‌های سپید است که هنرمندان دیگر را ترغیب می‌کند تا در آن «مداخله کنند» و از این فضا در آینده استفاده کنند. به گفته او هنرمند معاصر، دانیل بورن قصد دارد روی این ساختار نقاشی کند.تالار کنسرت والت دیسنی لس انجلس

6bcd3a58-a130-475b-a228-7e787e5aef29 (Copy).jpg

ea2f9f4b-54ef-4699-9d0d-79fc0f1d254a (Copy).jpg

1398714071000-Disney-Concert-Hall-alohavictoria-Flickr (Copy).jpg

Walt-Disney-Hall-e1369763220108 (Copy).jpg

walt_disney_concert_hall_la (Copy).jpg

تالار کنسرت والت دیزنی از معروف ترین تالارهای کنسرت در آمریکا می‌باشد که در خیابان گراند جنوبی شماره ۱۱۱ در مرکز شهر لس‌آنجلس واقع شده و چهارمین سالن موسیقی لس آنجلس است. محدود شده توسط خیابان هوپ، خیابان گرند و خیابانهای اول و دوم. دارای ۲۲۶۵ صندلی برای مردم است. این تالار میزبان دائمی ارکستر فیلارمونیک لس آنجلس و استاد خوانندگان لس آنجلس است.

این تالار در آوریل سال ۲۰۰۳ با ۲۳۰۰ نفر گنجایش تکمیل شد و معمار آن فرانک گهری بوده است. هر دو توسط فرانک گری طراحی شده‌است و بخش اکوستیک تالار کنسرت توسط یاسوهیسا تویوتا طراحی شده‌است. طرح آن قبل از دروتی چندلر پاویلیون مورد تأیید قرار گرفت.


 خانه رقصان فرانک گهری (
خانه رقصان پراگ)


31-2-e1479286636470 (Copy).jpg

خانه رقصان ساخت ۱۹۹۶ نام یک ساختمان معروف در شهر پراگ است. معمار این ساختمان فرانک گری آمریکاییست.
این ساختمان برداشتی است از رقص های معروف فردی آستیر و جینجر راجرز.
در طرح معمار یک زوج در حال رقص دیده می شوند که بر سر نبش دو خیابان قرار دارند. به دلیل همین تشابه است که به ساختمان «گینگر و فرد» نیز گفته می شود.


واکلاو هاول، آخرین رئیس جمهور چکسلواکی و اولین رئیس جمهوری چک، پیشنهاد ساخت مجموعه ای مسکونی در این زمین، که از زمان تخریب خالی باقی مانده بود، را به ولادو ملونیک، معمار اهل کشورش داد.
قرار بر این شد که این زمین در اختیار بانک ING گذاشته شود تا بازسازی با سرمایه ی این بانک صورت بگیرد. مسئولین بانک نیز تصمیم گرفتند بنایی شاخص برای پراگ در این زمین احداث گردد. به همین منظور از ملونیک خواستند تا از یک معمار بین المللی برای طراحی این بنا دعوت به همکاری کند. وی ابتدا به سراغ جان نوول رفت، و پیشنهاد این کار را به او داد. اما نوول به دلیل کوچک بودن ابعاد سایت از قبول پروژه سرباز زد. ولی فرانک گری آن را قبول کرد و با همکاری ملونیک شروع به طراحی آن کرد. برای رسیدن به هدف کارفرما بودجه ی نامحدودی در اختیار طراح قرار داد.

این نام از یک زوج رقاص آمریکایی، در فیلمی به همین نام اثر فدریکو فلینی ۱۹۸۶، برگرفته شده است. یک رستوران فرانسوی نیز با منظره ی رودخانه و شهر در طبقه ی آخر این ساختمان وجود دارد، که به صورت یک کلاه برای یکی از دو زوج رقصنده درآمده است. به نظر می رسد جداره ی ساختمان تحت یک فشار از بالا چین خورده و پنجره ها از آن بیرون زده است.
از گری چیزی جز یک معماری دیکانستراکتیو انتظار نمی رفت. اما در شهری که به خاطر ساختمان های نئوباروک، نئورنسانس و آرت نوووی خود شهرت دارد، مخالفت ها طبیعی بود. از نظر آن ها این یک فاجعه بود. با وجود همه ی این مخالفت ها بنا در فاصله ی سال های ۹۴ تا ۹۷ ساخته شد، و پس از گذشت حدود ۱۰ سال جای خود را در شهر باز کرده و به یکی از جاذبه های توریستی پراگ تبدیل شده است.


Astonishing-frank-gehry-apartment-building-nyc-also-frank-gehry-buildings-dallas (Copy).jpg

56709 (Copy).jpg

56712 (Copy).jpg

این اولین بار نبود که یک شهر تاریخی با چنین مسئله ای روبه رو می شد. چگونگی طراحی در یک بافت تاریخی سؤالی بوده که همیشه محل منازعه ی معماران بوده و به جوابی که مورد قبول اکثر آن ها باشد نرسیده است. شاید معروف ترین این منازعات بر سر مرکز فرهنگی ژرژ پمپیدو در پاریس اتفاق افتاده باشد، که برخی منتقدین آن را پالایشگاه خواندند.
اما به نظر می رسد این بنا نمونه ای نسبتاً موفق در این زمینه است. من حق را به هر بیننده ای می-دهم که این ساختمان را متفاوت از تمام شهر ببیند، اما اگر خوب دقت کنید خواهید دید که ساختمان از محیط اطرافش تأثیرات زیادی گرفته است. مطمئناً شما بناهای دیکانستراکشن زیادی دیده اید، اگر قرار بود یکی از آن ها در اینجا بنشیند قطعاً تفاوت قابل ملاحظه ای دیده می شد. رنگ¬های غیر معمول از خصوصیات معماری دیکانستراکشن است و استفاده از فلز براق از ویژگی های معماری فرانک گری. اما در واقع در اینجا با یک دیکانستراکشن محافظه کارانه روبه رو هستیم. رنگ های بدنه ها، ارتفاع ساختمان، ریتم پنجره ها و فرم دوار در تقاطع دو خیابان با بناهای قدیمی تر شهر هماهنگی خوبی پیدا کرده است و در یک منظره از روی رودخانه این بنا به خوبی در کنار بافت قدیم شهر نشسته است.
شاید به همین دلیل خانه ی رقصان، نماد پراگ جدید شد و در سکه های طلایی که بانک ملی چک با عنوان ۱۰ قرن معماری چک ضرب کرد طرحی از این خانه بر روی سکه ی معماری معاصر نقش بست.


 معماری ساختمان ۸ اسپروس استریت


۸ اسپروس‌استریت (به انگلیسی: 8 Spruce Street) که در اصل با عنوان برج بیکمن (Beekman Tower) شناخته می‌شود و در حال حاضر به نام نیویورک بای گری (New York by Gehry) به بازار عرضه شده‌است. این آسمان‌خراش که دارای ۷۶ طبقه می‌باشد توسط فرانک گری طراحی شده‌است. این ساختمان در محله منهتن در شهر نیویورک در ایالات متحده آمریکا قرار دارد. برج بیکمن درست در جنوب سیتی‌هال‌پلاتزا و پل بروکلین قرار دارد. ساخت آن از سال ۲۰۰۶ آغاز شد و در ۲۰۱۱ میلادی بازگشایی شده‌است. این ساختمان ۲۶۷ متری که هر طبقه آن ۹۳۰۰۰ متر مربع مساحت دارد، دارای کاربری‌های مختلف می‌باشد.

8 spruce street (Copy).jpg

Inspiring-frank-gehry-building-case-western-along-with-frank-gehry-buildings-germany (Copy).jpg

300px-Beekman_Tower_fr_BB_jeh (Copy).jpg
محل: منهتن, نیویورک، ایالات متحده آمریکا

تاریخ: 2011


معمار: فرانک گری

هدف: اداری

اطلاعات بیشتر: ۸ اسپروس‌استریت (به انگلیسی : 8 Spruce Street) که در اصل با عنوان برج بیکمن (Beekman Tower) شناخته می‌شود و در حال حاضر به نام نیویورک بای گری (New York by Gehry) به بازار عرضه شده‌است. این آسمان‌خراش که دارای ۷۶ طبقه می‌باشد توسط فرانک گری طراحی شده‌است. این ساختمان در محله منهتن در شهر نیویورک در ایالات متحده آمریکا قرار دارد. برج بیکمن درست در جنوب سیتی‌هال‌پلاتزا و پل بروکلین قرار دارد. ساخت آن از سال ۲۰۰۶ آغاز شد و در ۲۰۱۱ میلادی بازگشایی شده‌است. این ساختمان ۲۶۷ متری که هر طبقه آن ۹۳۰۰۰ متر مربع مساحت دارد، دارای کاربری‌های مختلف می‌باشد.


 معماری ساختمان IAC در نیویورک ( فرانک گری )


ساختمان-IAC-در-نیویورک (Copy).jpg

54285bc806f239114757a7cd_image (Copy).jpg


s512_581341download_425321343_80876 (Copy).jpg


266px-IAC_night_jeh (Copy).jpg

معماری مرکز مگی داندی اسکاتلند

8d66f8affaf5dc0d3b540b486858ac1a (Copy).jpg

maggie3 (Copy).jpg

photo_17857_wide_crop (Copy).jpg

طبقه بندی: اخبار معماری،  تکنولوژی و معماری، 
برچسب ها: طراحی و معماری، معماری فرامدرن، سبک فولدینگ، فرانک گهری، مهمترین آثار فرانک گری، مشارکت در ساخت، پیمانکاری در بابلسر،
ارسال توسط مهدی علیزاده
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

قالب وبلاگ