شرکت مهندسی شهران سازه آفاق
شرکت حقوقی طراحی و نظارت شهران سازه آفاق

بازسازی ساختمان مسکونی به سبک ایرانی + تصاویر

Renovation-Of-Home-In-Iranian-Style-1 (Copy).jpg

بازسازی ساختمان مسکونی
معمار: دفتر طرح و معماری پرگار
موقعیت: تهران، ایران
تاریخ: 1392

مساحت: 1400 مترمربع
وضعیت: ساخته‌شده
جوایز: رتبه سوم گروه مسكونی آپارتمانی جایزه معمار 1394

Renovation-Of-Home-In-Iranian-Style-2 (Copy).jpg

در روند ساخت‌وسازهای اخیر شهر تهران، شاهد تخریب گسترده خانه‌های قدیمی و جایگزینی آنها با آپارتمان‌ها هستیم. در این میان، بسیاری از خانه‌های ارزشمند و قابل بازسازی مشاهده می‌شود که بدون توجه به کیفیت‌های فضایی و نوع زندگی جاری در آنها، تنها در جهت منافع اقتصادی تخریب می‌شوند.

استودیو معماری و طراحی Pargar در تهران یک نمونه ارزشمند از چگونگی انجام نوسازی بدون تخریب هر خانه ایجاد کرده است. بازسازی خانه کاوه توسط این استودیوی طراحی یکی از بهترین نمونه هایی است که چگونه ساختمان ها می توانند جذابیت و ساخت سنتی خود را بدون برهم زدن کل ساختار حفظ کنند.ساختمان مسکونی کاوه، ساختمانی قدیمی است با قدمت ۲۰ ساله که در محور دسترسی محلی یک بن‌بست ۱۰ متری قرار گرفته است. این ساختمان قبل از بازسازی، ساختمانی سه‌طبقه، شامل یک زیرزمین و دو طبقه مسکونی بود که در زیرزمین، فضاهایی مانند انبار و استخر، و در دو طبقه همکف و اول، یک واحد دوبلکس مسکونی قرار داشت.
بزرگترین چالش برای بازسازی این خانه ایجاد نور بیشتر در ناحیه تاریک و کمینه این خانه است که به نظر می رسد شایع ترین مشکلات همه خانه ها در تهران است.بخشی از این طرح این بود که مناطق تاریک خانه را روشن کند. ترکیبی از نور و رنگ های مورد استفاده در خانه می تواند مشکلات کاهش مناطق تیره تر این خانه را حل کند.Renovation-Of-Home-In-Iranian-Style-3 (Copy).jpg

Renovation-Of-Home-In-Iranian-Style-4 (Copy).jpg

Renovation-Of-Home-In-Iranian-Style-5 (Copy).jpg

Renovation-Of-Home-In-Iranian-Style-6 (Copy).jpg

Renovation-Of-Home-In-Iranian-Style-7 (Copy).jpg


در روند طراحی پروژه، ابتدا بررسی‌ها و تحلیل‌های اولیه صورت گرفت تا بر اساس پتانسیل‌های بنا و با توجه به کمبودهای ساختمان قبلی، بتوان طرح مناسبی ارائه داد. بیشترین معضل ساختمان در حالت قبل از بازسازی، نورگیری در بخش مرکزی ساختمان بود که با توجه به عمق توده ساخته‌شده، نورگیری از شمال و جنوب کافی نبود و با اینکه نورگیر مرکزی در ساختمان قبلی وجود داشت، به دلیل جایگیری نامناسب فضاهای زندگی، امکان استفاده از آن وجود نداشت. بنابراین پلان طبقات به طور کلی تغییر کرد و از اول طراحی شد. این معضل نورگیری در زیرزمین نیز دیده می‌شد.

Renovation-Of-Home-In-Iranian-Style-9 (Copy).jpg

Renovation-Of-Home-In-Iranian-Style-10 (Copy).jpg

Kaveh12 (Copy).jpg

Kaveh13 (Copy).jpg

Kaveh14 (Copy).jpg


ایده اولیه طراحی، بر مبنای ایجاد فضای ارتباطی حول نورگیر مرکزی است که نور را به مرکز ساختمان هدایت می‌کند. این فضای ارتباطی، علاوه بر برقراری ارتباط فضاها در طبقه همکف، ارتباط عمودی بین دو طبقه واحد دوبلکس را نیز فراهم می‌کند و به عنوان قلب ساختمان، نور و رنگ را در زندگی روزمره ساکنین جاری می‌کند. در پلان طبقه دوم، با عقب‌نشینی دیوارها از حد نما در قسمت شمالی تراس و در قسمت جنوبی، یک حیاط اختصاصی و فضای نیم‌باز شکل گرفته است. فضاهای اصلی پلان طبقه دوم در اطراف نورگیر مرکزی قرار گرفته‌اند و در حقیقت، این نورگیر در وسط حیاط مرکزی این واحد است. فضای پله نیز در همان جای قبلی پیش‌بینی شده و آسانسور به مجموعه اضافه شده است.
Capture (Copy).jpg


Kaveh11 (Copy).jpg

Renovation-Of-Home-In-Iranian-Style-11 (Copy).jpg

Renovation-Of-Home-In-Iranian-Style-12 (Copy).jpg

نورگیری زیرزمین با عقب‌نشینی دیوار آن از حد جنوبی نما تامین شده است. زیرزمین، شامل فضاهای خدماتی استخر، سونا و جکوزی، پارکینگ و سرایداری می‌شود، در حالی که فضاهای اصلی زندگی واحد دوبلکس، مانند آشپزخانه، پذیرایی، نشیمن، نهارخوری، و اتاق مهمان، در طبقه همکف و اتاق خواب اصلی، اتاق‌های خواب، اتاق کار و فضاهای وابسته، مانند سرویس، آشپزخانه و لاندری، در طبقه اول قرار می‌گیرند. در طبقه دوم نیز، یک واحد مستقل با مساحت ۲۰۰ متر مربع و حیاط مستقل آن، پیش‌بینی شده است.
Kaveh5 (Copy).jpg

Kaveh2 (Copy).jpg

Renovation-Of-Home-In-Iranian-Style-696x332 (Copy).jpg

منبع :
http://icreatived.com

شرکت مهندسی شهران سازه آفاق , با هدف ارتقاء سطح کیفی و پیشبرد صنعت ساختمان با استفاده از تکنولوژی های مدرن , مصالح و متریال های نوین , آماده همکاری در تمامی زمینه های مربوط به ساختمان سازی اعم از طراحی و نظارت , طراحی محوطه و فضای سبز , سازه و تاسیسات ,طراحی داخلی و نما , مرمت و بازسازی  و مشارکت در ساخت می باشد

1.PNG
طبقه بندی: اخبار معماری،  طراحی داخلی و نما، 
برچسب ها: بازسازی، بازسازی ساختمان مسکونی، طراحی و معماری، روند طراحی پروژه، مشارکت در ساخت، معماری به سبک ایرانی، شرکت معماری شهران سازه آفاق،
ارسال توسط مهدی علیزاده
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

قالب وبلاگ