تبلیغات
شرکت مهندسی شهران سازه آفاق - مسجدی مدرن در ایران با رنگ‌های تصفیه کننده هوا + تصاویر
شرکت مهندسی شهران سازه آفاق
شرکت حقوقی طراحی و نظارت شهران سازه آفاق

مسجدی مدرن در ایران با رنگ‌های تصفیه کننده هوا + تصاویر


5 (Copy).jpg


ظهور مواد جدید که قابلیت هایی غیر از قابلیت اصلی خود دارند، اتفاق جدیدی در دنیای امروز نیست. یکی از این اتفاقات جالب و شگفت انگیز، ساخت رنگ های ساختمانی تصفیه کننده هوا است که نه تنها تاثیر بدی روی محیط زیست نمی گذارند بلکه به بهبود کیفیت آن نیز کمک می کنند. به همین منظور تصمیم گرفتیم امروز شما را با این نوع رنگ ها آشنا کنیم. با ما همراه باشید...


ناکسوت اولین رنگ تصفیه کننده هوا در جهان، حاصل تحقیقات گسترده با نام «پیکادا» در اتحادیه اروپا بوده و به معنی به‌کارگیری پوشش‌های نوآورانه فتوکاتالیستی برای سنجش میزان آلودگی زدایی است. این محصول از نوع محصولات فتوکاتالیست بوده که با انرژی ماورای بنفش فعال شده و ذرات اکسیدهای نیتروژن‌دار موجود در هوا و مواد آلی فرار را به مواد بی‌ضرر تبدیل می‌کند.

از این تکنولوژی در پروژه‌های گوناگون شهری در کشورهای دیگر به کرات استفاده شده است. برای مثال اولین بیمارستان تصفیه‌کننده هوا در شهر مکزیکوسیتی و یا اولین کلیسا با قابلیت تصفیه هوا و نمای خودشوینده در ایتالیا در زمره این پروژه‌ها است. این‌بار نیز در کشور ایران و یکی از آلوده‌ترین نقاط پایتخت، مسجدی تاریخی و ارزشمند به این سلاح نوین رنگ‌های هوشمند تصفیه کننده هوا مجهز شد...

Mosque_Al-Jawad_Tehran_Iran-1469500676218 (Copy).jpg

800.445-2 (Copy).jpgبنای منحصر به‌فرد مسجد الجواد(ع) تهران با رنگ تصفیه کننده هوا رنگ آمیزی شد. این بنای ارزشمند در یکی از کانون‌های اصلی آلودگی هوای تهران، واقع شده‌است که از این پس به عنوان اولین مسجد در جهان با قابلیت تصفیه هوا شناخته می‌شود. رنگ تصفیه کننده هوا، علاوه بر خاصیت ذکر شده، خواص خودتمیزشوندگی و طول عمر بالای نمای ساختمان را نیز به دنبال دارد.


2 (Copy).jpg

1 (Copy).jpg


پیشرفت چشمگیر در صنعت رنگ، طراحان و معماران را بر آن داشته که از رنگ برای نماهای درونی و بیرونی ساختمانها بیش از پیش استفاده کنند. مصرف جهانی پوششهای تزِئینی (رنگ) در حال حاضر 28 میلیون تن در سال می باشد و بنابر برخی یافته ها این مقدار به بیش از 51.6 میلیون تن به ارزش 186 میلیارد دلار در سال 2017 خواهید رسید.


12547350_1241097882691227_2037159894_n (Copy).jpg


Manila_Observatory-1447054821783 (Copy).jpg

1160722df74f82836af525efb54de4b1 (Copy).jpg

Knoxout-1449551957135 (Copy).jpg

Capture (Copy).jpg

امروزه رنگ فقط پوشش تزئینی نیست. رنگها هوشمند شده اند. رنگ می تواند به کمک خورشید، هوا را پاک کند و نفس کشیدنمان را آسانتر. هوشمندی رنگها بسیار برای صنعت ساختمان مفید است. سطوح رنگ شده قسمت وسیعی از ساختمانها هستند. این سطوح وسیع افزون بر آراستگی قادرند عملکرد مثبتی داشته باشند. در معماری معمولا دیوارها یا سطوح،فضاهایی که عملکرد مشخصی دارند، از یکدیگر جدا می کنند. دیوارها اغلب از نظر کارکرد در درجه دوم یا سوم قرار می گیرند. حتی بسته به پوششی که دارند از عوامل خطر زا و بیماری زای ساختمان به شمار می روند. اما امروزه پیشرفتهایی که در صنعت رنگ صورت گرفته نه تنها این سطوح را سلامت کرده است بلکه سطوح را توانمد کرده تا نقش مهمتری در معماری ایفا کنند و کارکرد کاملا مستقلی داشته باشند و فقط جداکننده کارکردهای دیگر نباشند. داشتن دیواری که هوا را تصفیه می کند، به سادگی پنجره ای به سوی هوای پاک برای ساختمان به وجود می آورد.

3 (Copy).jpg

فناوری نانو روز به روز در زمینه های مختلف تغییر و تحول ایجاد می کند. کمپانی کریستال گلوبال انگلستان و بویسن فیلیپین با همکاری هم انقلابی را در صنعت رنگ ایجاد کرده اند. کریستال گلوبال دی اکسید تیتانیم در ابعاد نانو تولید می کند و بویسن توانسته این محصول را در رنگ ناکسوت به کار گیرد و اولین و تنها رنگ تصفیه کننده جهان به وجود آید. هر متر مربع از رنگ ناکسوت به اندازه یک درخت بالغ هوا را تصفیه می کند. رنگ روی سطح با کمک نور و رطوبت هوا مواد مهلک و بیماری زا را به مواد غیرسمی تبدیلش کند.

4 (Copy).jpg

دی اکسید تیتانیم نانو در رنگ ناکسوت نقش فتوکاتالیست را دارد که با بکارگیری نورخورشید یا اشعه فرابنفش انرژی لازم برای واکنش را بدست می آورد و با کمک آب موجود در رطوبت هوا رادیکالهای آزاد ایجاد می کندکه در کسری از ثانیه در واکنش شکسته شدن مولکولهای اکسیدهای نیتروژن و مواد آلی فرار موجود در هوا شرکت می کنند. ذرات شکسته شده با ذرات کربنات کلسیم قلیایی موجود در رنگ خنثی شده و مقادیر ناچیز نیترات کلسیم و دی اکسید کربن و آب به وجود می آیدکه کاملا غیر رسمی و برای محیط زیست بی ضرر است. نیترات کلسیم محلول در آب است و به راحتی از سطح رنگ جدا شده و بدینسان سطح رنگ برای واکنش بعدی آماده می شود. دی اکسید تیتانیم نانو فتوکاتالیستی است که به عنوان کاتالیزور زیستی در واکنش شرکت می کند ولی مصرف نمی شود و همیشه در رنگ روی سطح موجود است و پی در پی رادیکالهای آزاد مورد نیاز واکنش را تولید می کند.

knoxoutpaint (Copy).jpg

رنگ ناکسوت افزون بر اینکه هوا را تصفیه می کند، از نظر پوشش دهی سطح در زمره با کیفیت ترین رنگهای موجود در بازارهای بین المللی باشد و همچنین خودشوینده و ضد باکتری است. رنگ ناکسوت نه تنها مواد آلی فرار را به کمترین حد رسانده بلکه مطابق با واکنشی مشابه واکنش از بین بردن آلودگی، مواد آلی فرار موجود در محیط که از منابع دیگری تولید می شوند هم از بین می برد.

اینگونه است که پیشرفتهای علم نانو و بکارگیری آن در صنعت رنگ توانسته نقش رنگ در معماری و ساختمان را به طور کلی متحول کند. گروه پیکادا از اتحادیه اروپا پیشرفتهای علمی را با صنایع مختلف همگام کرده است. این گروه متشکل از هشت گروه تحقیقات صنعتی از اروپا پژوهشها و فعالیتهایی را انجام دادند که از آخرین دستاوردهای علمی برای بهبود سلامت انسانها و محیط زیست استفاده شود. پیکادا نتایج تحقیقات را در اختیار صنایع مختلف قرار داده است. کمپانی کریستال گلوبال و بویسن نتایج تحقیقات گروه پیکادا را در بالاترین کیفیت به کار برده و رنگ تصفیه کننده هوا، ناکسوت را تولید کرده اند. رنگ ناکسوت امروزه در کشورهایی از قبیل فرانسه، انگلستان، فیلیپین، ژاپن، هنگ کنگ، مالزی، کامبوج، نیوزلند، آلمان،... استفاده شده است. همچنین ایران نیز در زمره کشورهایی است که از ناکسوت بهره مند خواهد شده است.


 بیمارستانها، مراکز درمانی، پارکینگها، مهد کودکها، مدارس، دانشگاه ها، محل بازی کودکان، محل مراقبت از سالمندان و اداره و خانه های مسکونی و ساختمانهای تجاری به ویژه مواردی که در معرض شدید آلودگی هوا هستند و همچنین فضاهایی که افراد آسیب پذیر مانند کودکان و سالمندان و بیماران همگی با استفاده از رنگ ناکسوت می توانند گامی در بهبود شرایط محیط بردارند. این محصول افزون بر تصفیه هوا در مکانهای مختلف ویزگی های مهم دیگری هم دارد. به طور مثال در آرایشگاه ها و کارخانجات، رنگ ناکسوت میزان مواد آلی فرار را کاهش می دهد. در بیمارستانها و مراکز درمانی دیوارهای رنگ شده ضد باکتری می شوند.


شرکت مهندسی شهران سازه آفاق , با هدف ارتقاء سطح کیفی و پیشبرد صنعت ساختمان با استفاده از تکنولوژی های مدرن , مصالح و متریال های نوین , آماده همکاری در تمامی زمینه های مربوط به ساختمان سازی اعم از طراحی و نظارت , طراحی محوطه و فضای سبز , سازه و تاسیسات ,طراحی داخلی و نما , مرمت و بازسازی  و مشارکت در ساخت می باشد


1.PNG

طبقه بندی: متریال های مدرن، 
برچسب ها: رنگ تصفیه کننده هوا، رنگهای هوشمند، نقش رنگ در معماری و ساختمان، نماهای درونی و بیرونی، فناوری نانو در معماری، شرکت معماری شهران سازه آفاق، مشارکت در ساخت مازندران،
ارسال توسط مهدی علیزاده
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

قالب وبلاگ