شرکت مهندسی شهران سازه آفاق
شرکت حقوقی طراحی و نظارت شهران سازه آفاق
مرتبه
تاریخ : شنبه 20 آبان 1396

برج های هزاره میلینیوم – تهران + تصاویر

14145475_317160941966817_757514155_n (Copy).jpg

برج هزاره سوم یا برج میلینیوم از برج‌های با بلندای بیش از ۱۰۰ متر شهر تهران است که در خیابان شیخ بهایی و نزدیک به برج بین‌المللی تهران جای گرفته است.این برج ۳۴ طبقه در زمینی به مساحت ۱۵۲۰۰ متر مربع و با زیربنایی برابر با ۱۲۳۰۰۰ متر مربع، کاربری مسکونی و تجاری ساخته شده است.

12 (Copy).jpg

مشخصات پروژه :

 •     مساحت زمین: 15200 مترمربع
 •     مساحت کل بنا: 123000 متر مربع
 •     مساحت فضای سبز، زمین بازی و دسترسی ها: حدود 12000 متر مربع
 •     تعداد طبقات: 34 طبقه، 4 طبقه پارکینگ، 2 طبقه تجاری
 •     مشخصات فنی سازه: اسکلت فلزی پیچ و مهره ای با سیستم لوله ای همراه با مهاربندهای همگرا
 •     مشخصات فنی سقف ها: کامپوزیت شامل پروفیل نیم پهن 300 میلیمتری و دال بتنی 100 میلیمتری
 •     مشخصات فنی پی: رادیه ژنرال به ضخامت 2 متر


intro (Copy).jpg

big_90 (Copy).jpg

51v8_e3919b3987ec48ffa1a4328a6078e11a (Copy).jpg

مالک و کارفرمای این پروژه مجموعه‌ای از سهامداران در دو شرکت تعاونی مسکن آشیانه هلی‌کوپتر و شرکت ساختمانی و بازرگانی میلینیوم ایرانیان است.

بلندا و ارتفاع سازه برج ۱۱۰ متر از سطح زمین است. و با در نظر گرفتن هلی پد و خرپشته ارتفاع برج به ۱۱۸ متر می‌رسد. برج شمالی و جنوبی همانند یکدیگرند اما برج میانی با وجود داشتن بلندای برابر سطح زیربنای بیشتری دارد.
سه بخش تشکیل‌دهنده برج هزاره سوم روی هم مکعب مستطیل منظمی را شکل می‌دهند. ساخت این پروژه به دلیل مشکلات گوناگون با شهرداری تهران، وزارت مسکن و شهرسازی، معارضان زمین، مشکل پیمانکار پیشین و نیز تغییرات در طراحی سازه و غیره، از سال ۱۳۷۵ تاکنون ادامه داشته است.

برج هزاره سوم بزرگترین برج «مسکونی و تجاری» و اولین ساختمان اسکلت تمام فلزی در ایران است.


big_80 (Copy).jpg


millenum (44) (Copy).jpg


millenum (53) (Copy).jpg


پروژه میلینیوم در شهر تهران در منطقه شمال شهر احاطه شده توسط بزرگراههای همت در شمال، کردستان در شرق، حکیم (رسالت) در جنوب و چمران در غرب بنا گردیده است.


map2 (Copy).jpg   

 • مشاور مادر : مهندسین مشاور مهان مه راز
 • مشاور ارشد سازه : دکتر سید رسول میرقادری
 • مشاور همکار سازه ساخت و نصب اسکلت و بازرسی جوش: مهندسین مشاور تدبیر ساحل پارس
 • مشاور همکار مطالعات ژئو تکنیک، طراح زهکش، nailing (پایدار سازی جداره) و کنترل کیفی بتن: مهندسین مشاور دریا خاک پی
 • مشاور، ناظر و طراح تاسیسات مکانیکی و الکتریکی: شرکت مهندسین مشاور انرژی
 • کنترل کیفی مصالح: آزمایشگاه صنعتی امیر کبیر، آزمایشگاه متالوژی رازی، آزمایشگاه دانشگاه علم و صنعت، آزمایشگاه دانشگاه صنعتی شریف و آزمایشگاه بتن مستقر در کارگاه

nama (25) (Copy).jpg


IMG_0203 (Copy).jpg


مبانی سازه

در طراحی سازه برج به جهت ایجاد امکان طراحی در حد بسیار مطلوب و متنوع از سیستم لوله ای یا tube استفاده گردیده و سیستم کلاً مدولار با سلولهای 3m * 3m طراحی گردیده است. این در حالی است که برجهای جنوبی و شمالی متشکل از دو سیستم tube متداخل و برج میانی متشکل از 3 سیستم tube متداخل می‌باشند و تداخل این tube ها باعث شده تا سختی فوق العاده بالایی در این قسمت ها پدید آمده و لذا آسانسور و پله های فرار در این بخش تعبیه و طراحی شده است.
پی برج به صورت گسترده و یکنواخت با عمق 2 متر در سراسر پلان و زیر برج قرار گرفته است و کلیه بولت ها با سیستم rolling رزوه گردیده‌اند‌‌ . اسکلت فلزی ستونها با مقاطع (H) و چلیپا (Cross) طراحی و فولاد مصرفی در تنه ستونها تماماً از نوع ST-52 می‌باشند. این نوع فولاد به علت عدم تولید در داخل، از خارج از کشور تهیه گردید.
کلیه قطعات اسکلت فلزی دارای ساخت کارخانه‌ای هستند و به منظور بالا بردن ضریب اطمینان، تقریباً تمام جوشکاری اجزا در هنگام نصب کارگاهی حذف و به جای آن از پیچهای پر مقاومت و اتصالات عمدتاً اصطکاکی استفاده گردیده است.
سقف‌ها از نوع بتنی کامپوزیت و به ضخامت 10 cm در بالای تیرهای اسکلت فلزی اجرا می‌گردند که به سبکی وزن سازه بسیار کمک می‌کند.

image (Copy).jpg


IMG_0009 (Copy).jpg


کارگاه مجهز به تجهیزات ساخت و انتقال بتن ( بچینگ پلانت، میکسر، پمپ بتن و ... ) می‌باشد. از این‌رو کلیه بتن مصرفی کارگاه اعم از بتن مگر، فونداسیون، سقف‌ها و ... در محل تأمین می‌شود. کلیه مصالح حمل شده به کارگاه آزمایش می‌گردند. درکارگاه ساخت با وجود یک اکیپ (Q.C) تمام آزمایش‌های مربوط به جوش نظیر بازدید چشمی (V.I)، رنگهای نافذ (P.T)، ذرات مغناطیسی (M.T)، اولتراسونیک (U.T) و رادیو گرافی (R.T) انجام می‌گردد. مضافاً اینکه نظر به وجود اتصالات پیچ، مهره و واشر برابر استاندارد DIN کلیه آزمایشات مربوط به این گروه با توجه به رده انتخاب پیچ در Grade 10.9 نیز بر روی آنها مطابق با استاندارد، DIN6914، DIN6415 و DIN6916 ، ترکیب شیمیایی کوانتومتری، سختی سنجی، میکرو سختی سنجی، کنترل ابعادی، کشش کلگی، آزمایش proof، کشش و... صورت می‌پذیرد. در کارگاه نصب نیز پیش تنیدگی اتصالات با دستگاههای ایمپکت، مالتی پلایر و ترکمتر انجام و دستگاه‌ها جهت کالیبراسیون مرتباً ارسال می‌گردند. مضافاً اینکه از واشر D.T.I نیز برای این مورد بهره برده شده است.
کلیه استاندارد های AWS، AISC در ساخت و نصب اسکلت رعایت می‌گردند.
جهت بستن قطعات اسکلت از 1750000 قطعه پیچ و مهره و واشر در سایزهای 16، 18، 20، 22، 24، 27، 30 استفاده شده است.
وزن ساختمان شامل پی، اسکلت و بتن سقف‌ها حدود 65000 تن می‌باشد. که از ساختمان‌های بتونی مشابه بسیار سبکتر و بالطبع در برابر زلزله به دلیل سبکی مقاوم‌تر است .
تعداد ستون های پروژه در 5 تیپ

C1 تا C5 به تعداد 1704 عدد می‌باشد.

حجم بتن پی حدود 9000 متر مکعب و حجم بتن سقف‌ها و پله ها حدود 10000 متر مکعب می‌باشد.
آرماتور مصرفی پی 900000 کیلوگرم و آرماتور مصرفی سقف‌ها و پله ها حدود 1500000 کیلوگرم می‌باشد.
تعداد بولت های شاقول و کارگذاشته شده در پی 2576 عدد و مهره‌های اتصال آنها 5152 عدد می‌باشد.
استفاده از مواد منحصر به فرد در سیستم اطفاء حریق به گونه‌ای که در پارکینگها از مواد مقاوم در برابر آتش سوزی‌های هیدروکربنی و در طبقات از رنگ‌های منبسط شونده مطابق با استانداردهای BS، NFPA و NEN بهره برده شده است.
طراحی و اجرای سیستم B.M.S به منظور کنترل و صرفه جویی انرژی.


شرکت مهندسی شهران سازه آفاق , با هدف ارتقاء سطح کیفی و پیشبرد صنعت ساختمان با استفاده از تکنولوژی های مدرن , مصالح و متریال های نوین , آماده همکاری در تمامی زمینه های مربوط به ساختمان سازی اعم از طراحی و نظارت , طراحی محوطه و فضای سبز , سازه و تاسیسات ,طراحی داخلی و نما , مرمت و بازسازی  و مشارکت در ساخت می باشد

***************************************************************
خدماتی که ارائه می دهیم حاصل سال های متمادی تجارب گرانبهاست و در کنار خود از تیم های کاری حرفه ای بهره می بریم.

تماس با ما:  1018 130 0930طبقه بندی: پروژه های معماری ایران، 
برچسب ها: برج هزاره سوم، برج میلینیوم، بزرگترین برج مسکونی و تجاری، طراحی سازه، طراحی نظارت و اجرا، شرکت طراحی شهران، مشارکت در ساخت بابلسر،
ارسال توسط مهدی علیزاده
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

قالب وبلاگ

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو